Na Vinohradském hřbitově se od rána scházejí lidé a nosí na Havlův hrob květiny, zapalují svíčky a z plodů kaštanů tvoří srdce. Mezi nimi byly i členky organizace Masarykovo demokratické hnutí, u jejíhož vzniku stál v roce 1989 Havel spolu s Alexandrem Dubčekem. Před polednem přinesli květiny zástupci hradní kanceláře, které doprovázela čestná stráž.

Havla si lidé připomenou na Václavském náměstí

Na Pražské hradě pak vzdali poctu Havlovi vojáci Hradní stráže při každodenním poledním střídání. Během toho zazněla znělka hudebníka a bývalého politika Michaela Kocába. Vzpomínkové akce organizované Hradem se konaly bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na návštěvě Zlínského kraje.

V Praze na Václavském náměstí zazní ve středu večer kromě hudby stále aktuální věty z Havlových projevů a názory známých lidí na to, proč jeho osobnost chybí v současné době.

Koncert bude přenášet ČT 

Národní divadlo vzpomíná na Havla festivalem, který začal už v úterý, další scény tak učiní ve středu. Ve Dvořákově síni Rudolfina začne v 19.30 slavnostní koncert za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky, živě ho bude přenášet Česká televize.

Liberecké divadlo F. X. Šaldy vzpomene na bývalého prezidenta jeho méně známou aktovkou Motýl na anténě, brněnské divadlo Husa na provázku chystá festival Málo bylo Havla!

Sklep připomene Havla hrou Mlýny 

Do 10. října se tu budou hrát jeho hry, pořádat happeningy, debatovat a vystavovat. Pražské Divadlo Sklep ve středu odehraje zvláštní představení hry Mlýny, jež je adaptací divadelní hry Život před sebou, kterou v roce 1959 napsal Havel společně s Karlem Bryndou. Vzpomínkový večer má na programu i Balbínova poetická hospůdka.

Havlovo jubileum se připomíná celý letošní rok, na který připadá i páté výročí úmrtí někdejšího prezidenta.

Čtěte také: Havel by ve středu oslavil osmdesátiny, připomíná si ho celý svět