VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sledovali jsme on-line: loučení s Václavem Havlem

Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Prezident Václav Havel v pátek 23. prosince naposledy opustil Pražský hrad. Po státním pohřbu v katedrále svatého Víta rakev s ostatky za zvuku chrámových zvonů zamířila Zlatou branou do krematoria, kde odpoledne začne soukromý pohřeb pro rodinu a blízké.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Chvíli před začátkem pohřbu Václava Havla v Chrámu svatého Víta.Foto: ČTK

Lidé na hradních nádvořích i Hradčanském náměstí ji vyprovázeli potleskem. Havel zemřel v neděli ve věku 75 let. Pohřbu se zúčastnili státníci z celého světa.

Vynesení rakve s prezidentovými ostatky předcházela státní hymna, do jejíchž tónů vojáci vystřelili 21 čestných salv z děl umístěných na Petříně. Havlova manželka Dagmar slova hymny zpívala.

Zádušní mše za zesnulého prezidenta začala v poledne minutou ticha, při níž po celé republice zněly zvony a sirény. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. V jejím závěru promluvil prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. V projevech zazněla hlavně slova o svobodě a nutnosti za ni bojovat.

Za svobodu stojí přinášet oběti

Podle prezidenta Klause sice se zesnulým Havlem mnohé odchází, neodchází s ním však myšlenka, že za svobodu stojí přinášet oběti. Schwarzenberg slíbil, že on i jiní budou dál usilovat o pravdu a lásku, o něž se zesnulý Havel snažil. Podle Albrightové byl málokdo víc Čechem než zesnulý prezident, který patřil k nejrespekto­vanějším mužům planety.

Na začátku mše vystoupil vyslanec papeže Giovanni Coppa a přečetl poselství Benedikta XVI. Přidal také osobní vzkaz hlavy katolické církve, která adresovala rodině i celému Česku své povzbuzení.

Po zahájení bohoslužby následoval úkon kajícnosti s vyznáním. Po vstupní modlitbě přečetl Josef Abrhám úryvky z bible z knihy Job. Herec, který si zahrál roli kancléře v Havlově filmu Odcházení, hovořil pohnutým hlasem. „Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene,“ recitoval Abrhám.

V katedrále byli členové vlády i zahraniční státníci

Nejblíže k rakvi bylo místo pro rodinu a prezidenta. Po pravici vdovy Dagmar Havlové seděl prezident Václav Klaus s manželkou Livií, po levici pak dcera Nina s partnerem a Havlův bratr Ivan s manželkou Dagmar. V katedrále byli členové vlády i zahraniční státníci. V zadní části chrámu seděli další hosté a Havlovi spolupracovníci, přátelé a lidé s disentu.

Odpoledne se s Havlem přišli rozloučit lidé z rodiny a jeho nejbližšího okruhu do strašnického krematoria. Na soukromé rozloučení přijde zřejmě několik stovek lidí.

Večer se v pražském paláci Lucerna uskuteční multižánrové setkání nazvané Pocta Václavu Havlovi. Ve Velkém sále zahrají kapely, dále vystoupí divadelníci, uskuteční se i happeningy či výstavy.

Sledujeme ON-LINE

20:00 - On-line Deníku.cz končí.

19:39 -V obchodním domě na Národní třídě dnes v poledne vyzývali k minutě ticha z amplionu.Krátce před polednem se zdeozval ženský hlas, který upozornil, že Českou republiku za několik málo okamžiků čeká minuta ticha, ke které se nákupní centrum také připojuje. „Žádáme vás, abyste i vy uctili památku zesnulého prezidenta Václava Havla," slyšeli nakupující dvakrát - většina z nich výzvu akceptovala. Celý článek zde.

19:28 - Urna s ostatky Václava Havla by měla být na Vyšehradském hřbitově uložena po vánočních svátcích, uvedla Česká televize.

18:53 - "Češi rádi pochodují, když někdo umře," řekl v České televizi hudebník Vratislav Brabenec a připomněl, že zakomunismu měli odvahu jezditna Hrádečkem za Havlem většinou jen lidé z undergroundu."Ani MilošFormanse neodvážil, když tu byl," řekl Brabenec.

18:47 - Nerespektování státního smutku za bývalého prezidenta Václava Havla vyvolalo dusno v Krašovicích na severním Plzeňsku.Starosta Josef Henžlík tu totiž nevyvěsil státní vlajku na půl žerdi a na obecním úřadě nevlaje ani černý smuteční prapor. Henžlík to obhajuje tím, že černý prapor obec nemá a vlajka na půl žerdi nemůže vlát kvůli příliš krátké tyči na budově úřadu. Krajský úřad považuje jeho důvody za zástupné. Celý článek zde.

18:43 -Na pódiu Velkého sálu Lucerny se budou v půlhodinových blocích střídat kapely jako Garage & Tony Ducháček, Jasná páka a Hudba Praha, David Koller, slovenské kapely Bez ladu a skladu a Živé kvety, Hradišťan Jiřího Pavlici, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, zpěvačka Tonya Gravesová, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek. Z Ameriky přiletěl Ivan Kral. V Lucerna Music baru budou vystupovat Toxique, Zrní či Schoenfelt. Celý článek zde.

18:25 - Vystavenou fotografií Václava Havla a zapálenou svíčkou ve své kavárně La Petite Conversation uctil památku prvního českého prezidenta Belgičan David Girten. Osmadvacetiletý provozovatel ostravské kavárny říká, že o Havlovi slyšel ještě v době, kdy žil v Belgii. „Je ale pravda, že o tehdejším Československu, či později České republice běžný Belgičan až tolik neví. Spíše mu něco řekne Praha, případně jména významných osobností, někdy sportovců. Vím, že mí rodiče se občas o politice a vašem prezidentu Havlovi bavili,“ vzpomíná David Girten. Celý článek zde.

18:19 - V pražské Lucerně už naplno probíhá kulturní akce na počet Václava Havla, na které má mimo jiné vystoupit Ivan Kral, David Koller, kapely Tatabojs či Monkey Bussines.

18.15 -Policie kvůli ochraně zahraničních hostů nasadila přes 900 svých příslušníků, využila také 70 speciálních vozů pro jejich převoz. Nasazeno bylo přibližně 100 strážníků. "Celkově bylo do třídenního bezpečnostního opatření zapojeno zhruba 2000 policistů,"uvedlamluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. Kolik peněz stálo zajištění bezpečnosti státníků, si netroufla odhadovat. "Zřejmě se to bude vyčíslovat, ale až v novém roce," podotkla. Celý článek zde.

18:10 -"Měl jsem k zesnulému tisíc a jednu výhradu. Zároveň si, zvlášť dnes, nemohu odmyslit, že to byl čelný představitel státu, který je a zůstane spjatý s jeho jménem. Státu, který jako vlastně jediný z těch, které jsem zažil, mohu považovat i za svůj. Mám dojem, že bychom si ho měli více vážit," řekl serveru Blesk.cz politolog Bohumil Doležal.

17:52- Atmosféra zádušní mše za bývalého prezidenta Václava Havla v katedrále sv. Víta na Pražském hradě byla podle hudebníků z České filharmonie isólistů pohlcující."Stále se nemůžu vzpamatovat z toho, že jsem byla přítomna takhle velké události. Dojde mi to všechno asi až doma. Je to pro mne neskutečná čest, že jsem tam mohla být a zazpívat mu při posledním rozloučení a při cestě do nebe," uvedla pěvkyněJana Wallingerová.

17:40 -Policie nezaznamenala do současné doby přizajišťování bezpečnostního opatřenížádné výrazné mimořádné události nebo komplikace.

17:28 - Tři a půl hodiny v teplotě jen lehce nad nulou. Celou dobu ve stoje, s poznámkovým blokem v ruce. A přesto bez zbytečného remcání, mlčky a soustředěně. I tak vypadal státní pohřeb Václava Havla zpoza kamery, tedy z pohledu novinářů, kteří se v pátek dostali přímo do katedrály svatého Víta. Reportáž redaktoraDeníku Jana Kličky, který se zúčastnil obřadu na Pražském hradě, čtěte zde.

17:20 - Obřad ve strašnickém krematoriu skončil, jako poslední zazněly česká i slovenská hymna. V průběhu rozloučení s Václavem Havlemse hrálo několik písní, mimo jiné Modlitba pro Martu.

17:15 -Na razítko k úmrtí prezidenta Václava Havla čekala před poštou na Pražském hradě těsně před jejím otevřením v 16:00 asi stovka lidí. Další lidé na poštu na hradním nádvoří naproti chrámu svatého Víta přicházeli. Pošta otevírala až odpoledne kvůli pohřebnímu obřadu. Na razítku je letopočet narození a úmrtí a Havlův podpis se srdíčkem. Lidé již také poslali stovky psaní, ve kterých jsou pohledy, které chtějí orazítkovat a doručit na zadanou adresu. Hradní pošta bude razítkovat příležitostným razítkem až do 5. ledna. Celý článek zde.

17:09 -Smutečního obřadu na Pražském hradě se zúčastnil také francouzský herec Alain Delon. "Václav Havel byl skvělým člověkem, kterého jsem znal ještě s jeho první paní. Jeho duše objímala svět, domnívám se, že díky své odvaze bojovat, přinesl svobodu mnoha zemím a mnoha lidem," citovala ho AFP. Celý článek zde.

17:05 - Ve strašnickém krematoriu hovořili i herci Jan Kačer, Květa Fialová a Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem.

17:02 - Celá Evropa se setkala ve vzpomínkách na Václava Havla. Jaké je poselství tohoto muže? Mít své zásady, bít se za ně, obhajovat dialog a respekt; dívat se do minulosti a poučit se z ní pro budoucnost," prohlásil podle agentury AFP francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

16:42 -Pocity naděje i smutku, soudržnosti národa a díků za možnost se pomodlit na zádušní mši při státním pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla prožívali někteří duchovní."Jsem rád, že jsme se tu setkali a pomodlili za pana prezidenta Havla, že celý národ je spojený a pracuje pro svobodu, což bylo hlavním poselstvím prezidenta. Pro mě je to nejkrásnější říct: 'Ano, modlil jsem se za dobrého člověka a věřím, že jeho odkaz zůstane tady," uvedlpáter španělského původu Juan Provecho z augustiniánského kláštera. Celý článek zde.

16:37 - Na obřadu vystoupilase smuteční řečí herečka Táňa Fischerová, svědkyně na svatbě Havlových, a herec Jiří Bartoška, který v roce 1989 oznamoval na Václavském náměstí kandidaturu Václava Havla na prezidenta.

16:20 - Obřadu ve strašnickém krematoriupřihlíží více než 100 lidí, kterým bylo umožněno vstoupit do předsálí. Havel bude pohřben do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově, kde bude uložena urna s popelem. Celý článek s fotogalerií zde.

16:15 - Většina zahraničních delegací už zpravy odletěla, v jednéz posledních byl německý prezidentChristian Wullf. Na ranvejích je ještě polská delegace a delegace některých pobaltských zemích, ale do několik minut odletí také. Přílety delegací způsobily zpoždění některých komerčních letů zhruba o půl hodiny, odlety už žádné komplikacenezpůsobily,uvedla Česká televize.

16:13 - Netradiční místo pro rozloučení s prezidentem Václavem Havlem si vybrali hudebníci, kteří dnes na jeho počest zahráli v budově pražského hlavního nádraží. Početný orchestr a sbor přednesl v historické Fantově kavárně českou hymnu a Mozartovo Requiem. Neobvyklé vystoupení hudebníci zakončili Modlitbou pro Martu, která byla symbolem sametové revoluce v roce 1989. Připomínka událostí spjatých s Václavem Havlem vyvolala u mnohých posluchačů pohnutí a pláč. Celý článek zde.

16:08 - Na Hradčanském náměstí to už vypadá jako každý jiný den, hlásí Česká televize.

16:06 -Poslední československý a první český prezident Václav Havel jednoznačně patří k nejvýznamnějším Čechům 20. a 21. století, a to nejen jako umělec a spisovatel, ale i jako myslitel a politik, uvedl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma. Havlovy texty, především ty z doby od 60. do konce 80. let, jsou podle Tůmy velmi pronikavé. Dokázal v nich naprosto přesně vystihnout fungování komunistického režimu i to, co by se proti němu dalo dělat.

15:59 -Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která si potrpí na brože a využívala je i v diplomacii, si připnula na šaty ozdobný špendlík i na dnešní pohřeb exprezidenta Václava Havla. Pro poslední rozloučení se svým přítelem si česká rodačka vzala brož s obrysem Hradčan. Na levé klopě pak měla stužku Řádu Bílého lva I. třídy. Toto nejvyšší české vyznamenání jí v roce 1997 jako prezident udělil právě Havel. Celý článek zde.

15:50 - Před strašnickým krematoriem postává několik desítek lidí.Na samotný smuteční obřad přišla podle serveru Blesk.cz napříkladzpěvačka Zora Kohoutová, pěvkyně Soňa Červená,hudebník Michal Pavlíček, manželé Martin Stropnický a Veronika Žilková,herečkyTáňa Fischerová aEliška Balzerová,Bolek Polívka s manželkou Marcelou či herec Michal Novotný.Jako pozvánka všem sloužísms zprávaod Dagmar Havlové.

15:44 - Česká televize informovala, žeuž odletěl francouzský prezident Nicolas Sarkozy,americká delegace s manžely Clintonovýmii premiér Velké BritánieDavid Cameron.

15:39 -Kvůli uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla se dnes v poledne na pět minut zastavil i Staroměstský orloj. Apoštolové se po dobu vyzvánění zvonů zastavili v otevřených okénkách, vidět byl svatý Petr a svatý Jakub, řekl Petr Skála, který se o orloj stará. "Nepamatuji si, že by se vůbec někdy mluvilo o tom, že by se apoštolové z nějakých důvodů záměrně zastavovali," uvedl Skála, který se stará o orloj třetím rokem. "To byla naprosto výjimečná věc," podotkl. Celý článek zde.

15:25 -Dnešní státní pohřeb Václava Havla se stal jednou z hlavních zpravodajských událostí pro přední zahraniční televizní společnosti, tiskové agentury a zpravodajské servery. Stanice jako CNN, Sky News nebo BBC World News smuteční akci věnovaly komentované přímé vstupy. Celý článek zde.

15:12 -Lída Rakušanová oceňuje zvláště projevy Karla Schwarzenberga a Václava Malého. Schwarzenberg připomněl, žeHavel se nepřátelil pouzes osobnostmiz politiky a disentu, ales opravdu pestrým společenstvím lidí.Důležité podle Rakušanové bylo jeho připomenutí, že pravda v sobě obsahuje i spravedlnost a právo. "Schwarzenbergův projev hodně lidí dojal," řekla Deníku.cz Rakušanová. Na Malého projevu ocenila, že jako jediný byl politický. "Zhodnotil zázemí člověka, bez kterého by neexistovala Charta 77 ani Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných."

15:00 -Na zádušní mši za Václava Havla nepřišel novinář Petr Uhl, Havlův přítel z disentu. "Do katedrály jsem dostal pozvánku, ale nešel jsem. Prezidentský úřad totiž není spojen s žádnou církví. Jestli si ho nějaká církev nebo strana přivlastňuje, jako je to teď s Klausem a ODS, tak je mi to velmi líto a nemíním tam u toho sedět," řekl serveru Lidovky s tím, že Havel nebyl ani křesťan, ani katolík.

14:55 - Manželé Clintonovi už z Pražského hradu odjeli,Madeleine Albrightová ještě zůstává. "Celý hrad se změnil v jedno velké parkoviště, pro delegace není snadné odsud odjet," hlásí z místa reportér Deníku.

14:50- Auto s Havlovými ostatky vjelo do brány strašnického krematoria. Lidé shromáždění kolem ní se roztleskali.

14:38 - Pro novinářku Lídu Rakušanovou byla zádušní mše první opravdovou příležitostí plně prožít smutek zesmrti Václava Havla. "Vzhledem k mé profesi byly poslední dny plné pracovního vypětí, teď jsem se mohlakonečně odpoutat od všech starostí arozloučit se sním," řekla Deníku.cz.

14:32 - V severopolském Gdaňsku byla dnes, v den státního pohřbu nejznámějšího československého disidenta Václava Havla, otevřena třída, která nese jeho jméno. Tabulku s nápisem "aleja Vaclava Havla" (Třída Václava Havla) odhalil Pawel Adamowicz, primátor Gdaňska, kde se začátkem 80. let zrodily nezávislé odbory Solidarita. Celý článek zde.

14:20 - Lidé shromáždění na nádvořích Pražského hradu a na Hradčanském náměstí spontánně roztleskali, když kolem nich projelo auto s ostatky Václava Havla. Ty jsou nyní převáženy do Strašnic ke zpopelnění.

14:13 - Na mši byla i filmová producentka Jarmila Poláková, která produkovala film Občan Václav Havel. "Točil se roky a dlouho nebyl hotový. Jeho financování totiž bylo velmi obtížné," připomíná novinářka Lída Rakušanová.

14:10 - V katedrále jsou slyšet zvony a varhany, kněží odcházejí.

14:07 - Hradní stráž odnáší rakev s ostatky Václava Havla z katedrály.

14:04 - V katedrále zní hymna a na Petříně dělostřelecké salvy.

14:03 - "Pane, děkujeme ti, že s nám spolu s Václavem Havlem umožnil vybudovat svobodnou zemi," řekl Václav Malý.

13:56 - Mši zakončuje pražský pomocný biskup Václav Malý, spolupracovník Václava Havla z disentu. Podle něj si Havel uvědomoval, že pozemská moc je pomíjející a vždy spoléhal na sílu ducha. "Václav Havel nesl kříž. Tím křížem nebyla jen jeho nemoc, ale i jeho sláva," řekl Malý s tím, že prezident musel unést, že si do něj lidé projektovali i své prohry.

13:52 - Katedrálou zní Svatováclavský chorál:"Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha! Kriste, eleison."

13:38 -Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová označila při projevu v katedrále Václava Havla za jednoho z největších mužů planety posledních dvaceti let. "Vnášel světlo do nejhlubší temnoty. (…) Nikdy na něj nezapomeneme." Celý článek zde.

13:43 - Karel Schwarzenberg o Havlově heslu Pravda a láska musí zvítězit:"Pouze láska nás přiměje poslouchat pravdu toho druhého."

13:39 - Klaus v souvislosti s Havlovou hrou Odcházení připomíná, co všechno s Havlem neodchází, například že svoboda a pravda jsou hodnotami, zakterémá smysl přinášet oběti, nebo že svoboda je univerzální.

13:36 - Začal projev Václava Klause: "Odešel prezident, politik, intelektuál, umělec. Odešel člověk, na kterého budeme vzpomínat s úctou a vděkem."

13:32 - Ve Zlaté bráně, kudy bude rakev s Havlovými ostatky vynesena po projevech politiků, je připravena Hradní stráž s prapory.

13:25 -Začalo svaté přijímání. Podává se v bočních lodích, v každé jsou dva až tři kněží.

13:19 - Modlitba Otče náš byla pronášena v latině.

13:14 - V katedrále pokračuje katolická mše slavením eucharistie.

13:06 -Lidé přinášející vánoční výzdobu na hroby svých blízkých na Vinohradský hřbitov se většinou nezapomínají zastavit u hrobky Havlových, kde bude odpočívat izesnulý poslední československý a první český prezident Václav Havel. U hrobky zapalují svíčky a tiše si mezi sebou šeptají.

13:03- Brněnské ulicetaké utichly. Jihomoravská metropole se tak připojila ke státnímu pohřbu československého a českého prezidenta Václava Havla. Celý článek zde.

12:55 -K minutě ticha za zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla, která zemřel v neděli 18. prosince, se připojili také Ústečané. Celý článek zde.

12:49 - Katedrálou zní přímluvné modlitby. Pronášejí se prosby za národy, spisovatele, rodiny i za odpuštění hříchů.

12: 46 - "Zítra budeme slavit Vánoce, on, muž slova, je bude slavit s námi. Bude slavit svátky Božího slova, které se stalo tělem," zakončil arcibiskup kázání.

12:45 - "S Boží pomocí budu dál bránit hodnoty, pro které jsi žil: pravdu, lásku, úctu k druhým."

12:43 - "Jsi provázen do paměti národa jako prezident obroditel, sjednotitel."

12:41 - "Ve zmalátnělém národě jsi vzbudil naději, a tím ho i sjednotil. Není náhoda, že jsi v posledních měsících svého života mluvil o tom, že se nemusí bát ani příštího roku, ani krize, budeme-li jednotní."

12:38 - Arcibiskup Duka káže: "Dovolte mi poděkovat Bohu, že jsem velkou část svého života mohl být po boku Václava Havla." Celý článek zde.

12:34 - Čte se z Evangelia svatého Jana:Ježíš řekl zástupům: „Každý, koho mi Otec dává, přijde ke mně, a kdo ke mně přijde, toho jistě neodmítnu, protože jsem sestoupil z nebe, ne abych konal svou vůli, ale vůli toho, který mě poslal. A to je vůle toho, který mě poslal: abych neztratil nikoho z těch, které mi dal, ale vzkřísil je v poslední den. Neboť to je vůle mého Otce: aby každý, kdo vidí Syna a věří v něho, měl život věčný. A já ho vzkřísím v poslední den.“

12:33 - Na obřadu je i sestra Angelika z řádu boromejek, která patřila k těm, jež se do posledních chvil o Havla staraly. Doufá v klidné rozloučení s prezidentem. "Mám-li být upřímná, chtěla bych prožívat dnešní den v klidu, ale zatím to moc nejde," uvedla.

12:29 -Chrámem zní Alleluja G. F. Händela.

12:26 - Vojáci posádkového velitelství připravují v Lobkovické zahradě kanóny, aby vzdali poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi vystřelením 21 salv.

12:24 - Chrámem zní další část Rekviem od Dvořáka.

12:16 - Zpívá se žalm:"Věřím, že uvidím blaho od Hospodina v zemi živých! Důvěřuj v Hospodina, bud' silný, ať se vzmuží tvé srdce, doufej v Hospodina!"

12:13 - Josef Abrhám čte ze starozákonníKnihy Job: "Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene."

12:07 -Bývalý papežskýnuncius v ČR Giovanni Coppa čte z dopisu papežeBenedikta XVI. "Chtěl bych vzdát hold vizionářskému působení Václava Havla," napsal papež a připomněl, že se Václav Havel zasazoval o lidská práva v době, kdy byla systematicky pošlapávána. Celý článek zde.

12:03 -"Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého," zahájil obřad arcibiskup Dominik Duka.

12.01 - Zastavily se vlaky, utichla nádražní hlášení. Někteří lidé v kupé povstali a drželi minutu ticha. Slyšet byly i zvony kostelů. Našli se ale i tací, kteří minutu ticha nedrželi. „Zapomněla jsem na to, nic tu nehlásili, což je možná škoda,“ řeka 28letá Lucie z Chebu. „Ujel by mi vlak,“odsekl jiný z cestujících.

12:00 - Mše začíná, vyzvánějí kostelní zvony (viz článek zde), lidé drží minutu ticha.

11:51 - Filharmoniezačíná hrátRekviem od Antonína Dvořáka, litugický průvod kněží, ve kterém kráčí pražský arcibiskup Dominik Duka,olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kardinálMiroslav Vlk a další významní představitelé katolické církve,se blíží ke katedrále.

11:50 -V přední části chrámu před oltáře, u něhož je rakev zahalená vlajkou, jsou místa pro rodinu a nejvýznamnější hosty. Uprostřed kostela jsou hudebníci filharmonie. Lavice doplnili pořadatelé stovkami židlí. Na každé je přesný program dnešní bohoslužby.

11:44 -Přes 200 skautů uctilo v den státního pohřbu památku exprezidenta Václava Havla.Ve smutečním průvodu prošli Prahou od Památníku obětem komunismu na Újezdě k Hradu, kde položili věnce na počest svého bývalého člena. Místostarosta skautu Petr Vaněk řekl, že Havel byl pravým skautem také celým svým životem a odkazem. Celý článek čtěte zde.

11:38 - Zadní část katedrály určená pro Havlovy přátele, je už téměř zaplněna. Jsou tu všichni Havlovi blízcí, po druhé hodině jsme pozváni na číši vína ve Španělském sále, uvedla pro Deník.cz novinářka Lída Rakušanová, Havlova blízká spolupracovnice v dobách disentu. Dorazil například zpěvák Ladislav Kantor,první porevoluční ředitel sekretariátu a protokolu prezidentské kanceláře a Havlův poradce, či překladatel Jaroslav Kořán, primátor Prahy v roce 1990.

11:30 - Prezident Václav Klaus, Dagmar Havlová a další vstoupili doChrámu svatého Víta.

11:28 - Dorážejí poslední smuteční hosté. Pozvaní hosté přicházeli od Prašného mostu či Hradčanského náměstí. Před třetím nádvořím byly bezpečnostní rámy. Zahraniční delegace i čeští představitelé pak přijížděli vozy ke Zlaté bráně, kde je vítal prezidentův kancléř Jiří Weigl.

11:26 -Z domácích hostů zatím dorazilinapříklad bývalá šéfka akademie věd Helena Illnerová, šéf Strany zelených Ondřej Liška či divadelní režisér Petr Oslzlý. Mezi přítomnými byl bývalý premiér Mirek Topolánek a bývalý šéf zelených Martin Bursík. V chrámu byl víc než hodinu před obřadem také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Na vozíku se do katedrály dostal herec Pavel Landovský. Dostavila se zpěvačka Lucie Bílá, hudebník Petr Hapka či divadelní režisér Petr Oslzlý.

11:22 - V katedrále panují přísná bezpečnostní opatření, čtyři členové ochranky dokonce monitorují situaci na nejvyšším ochozu chrámu pod obří rozetou (kulaté oknoobvykle velkých rozměrů, typické pro gotické katedrály).

11:19 -Zdravotní potíže zabránily velehradskému sochaři Otmaru Olivovi, aby v pátek odcestoval do Prahy na pohřeb Václava Havla.„To víte, že jsem uvažoval o účasti na jeho pohřbu, jsem ale marod. Ve svém srdci jej mám pohřbeného už dávno,“ přiznává Oliva. Ten se s Havlem naposledy potkal letos v lednu na pohřbu Jiřího Dienstbiera. Celý článek zde.

11:17 - Ikona boje proti komunismu v Polsku Lech Walesa děkuje osudu za to, že mu dovolil poznat nejznámějšího československého disidenta Václava Havla. Celý článek zde.

11:15 - Hosté nosí na pohřeb květinové dary, nepokládají je ale k rakvi, ale k jednomu z pilířů v boční chrámové lodi.

11:11 -Na ruzyňském letišti už přistál také letoun s polskou delegací a francouzský speciál, na jehož palubě byl prezident Nicolas Sarkozy a slavný herec Alain Delon. Ten se s Havlem řadu let přátelil. V Praze je rovněž předseda Evropské komise José Barroso a čerstvě také slovenská delegace s prezidentem Ivanem Gašparovičem a premiérkou Ivetou Radičovou.

11:08 - Po celé zemi visí černé vlajky.K uctění památky zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla se připojily i pražské nemocnice. Celý článek zde.

11:00 - V katedrále jsou umístěny tři obrazovky, na nichž mohou hosté sledovat příjezd kolon ke katedrále i situaci na letišti. Na svém místě už sedí velká část filharmonie. Hosté vcházejí do katedrály pravým vchodem, tlumeně hrají varhany.Před chrámem je pro případ potřeby zaparkován vůz záchranné služby. V půl začnou zvonit zvony při liturgickém průvodu.

10:43 - Úsměvnou historku na prezidenta Václava Havla má Jiří Jílek z Deníku. Stala se v lednu či únoru 1990. "Měl jsem za úkol hlídat dálnopis v Mladé frontě, kde jsem tehdy pracoval ačekal jsem důležitý telefon naší reportérky. Telefon zazvonil a na druhé straně se ozval hlas: Tady je Václav Havel, prezident Československé republiky. Hned mne napadlo, že si do mne někdo dělá legraci a dosti neslušně jsem ho poslal někam, že čekám důležitější hovor. Když jsem zavěsil, zazvonil telefon znovu a opět se představil Havel a že mi někoho předá. Polilo mne horko, v telefonu se ozvala kolegyně, která právě s Havlem dělala rozhovor. Všichni jsme se tomu zasmáli, ale byl jsem u nás asi první, který po listopadu 1989 - ač nechtíc - VáclavoviHavlovi od plic vynadal," vzpomíná Jiří Jílek.

10:40 - Insignie dvou nejvyšších českých řádů, které za svého života obdržel exprezident Václav Havel, se nyní po jeho smrti musí vrátit na Hrad. Celý článek zde.

10:35 - Do katedrály míří zhruba 60 novinářů z celého světa. Fotoreportérů je tolik, že je budou na pohřeb pouštět ve dvou termínech.

10:24 -Představitelka barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyjádřila hluboký zármutek nad smrtí Václava Havla a poděkovala mu za letitou podporu, kterou jí poskytoval v boji proti barmskému vojenskému režimu. Celý článek zde.

10:20 -Do Chrámu svatého Víta přicházejí první smuteční hosté.

10:07 -Letadlo s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, někdejším prezidentem Billem Clintonem a bývalou šéfkou diplomacie Madeleine Albrightovou dorazilo do Prahy na pohřeb prezidenta Václava Havla. Na ruzyňském letišti už přistály také zahraniční delegace z Bulharska, Moldavska, Holandska a Litvy.

10:02 - U bočního vchodu do Chrámu svatého Víta se už řadí hudebníci České filharmonie, hlásí z místa reportér Deníku Jan Klička. Tiskové středisko na Pražském hradě je obleženo novináři, kteří čekají na akreditaci.

9:57 -S mimořádnou situací se dnes v souvislosti s posledním rozloučením bývalého prezidenta Václava Havla vypořádává pražské ruzyňské letiště. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí je na dnešní dopoledne naplánován přílet 27 speciálů, které mají na svých palubách významné hosty z celého světa.Do Prahyuž přiletěly delegace z Bulharska, Moldavska či Nizozemí.Největší nápor pak letiště čeká mezi 10:00 a 11:00.

9:47-Podle ČT už vojáci přenesli rakev s ostatky Václava Havla z Vladislavského sálu do Chrámu svatého Víta.

9:44 - Poslední státní pohřeb ve Chrámu svatého Víta se konal v roce 1875, když zemřel Ferdinand I.

9:22 -Pro mne neumřel. Za našeho života se událo tolik fantastických událostí, že ve mně stále zůstávají, řekl v České televizi herec Josef Abrhám, který bude na zádušní mši číst z knihy Job.

9:15 - Policie v souvislosti s pohřbem prvního českého prezidenta Václava Havla zatím nezaznamenala žádné dopravní, ani jiné komplikace. Podle mluvčípolicejního prezidia Veronika Hodačová seočekávají pouze krátkodobá dopravní omezení kvůli příletu zahraničních hostů na trase z ruzyňského letiště na Pražský hrad, kde se pohřeb bude konat.

9:05 -"Sbohem, pane prezidente," píše na titulní straně list Deník. Úryvek z Havlova projevu o tom, co je to vlast, zarámoval do srdce, které Havel připojoval ke svému podpisu.

Autor: ČTK

23.12.2011
SDÍLEJ:
Michal Hala u soudu.
3

Soud se začal zabývat bývalého ředitele ŘSD, požaduje 68 milionů

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT