Balabán připomněl lednové vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že poroste potřeba Číňanů, kteří budou schopni se domluvit česky. Zvýšit by se podle něj měl i počet čínských studentů na českých univerzitách.

Do centra se zapojily zatím čtyři fakulty UK, a to Sociálních věd, Filozofická, Pedagogická a Právnická. „Jsme na úplném začátku spolupráce s AV ČR," uvedl Balabán.

Výzkum konfliktů 

O spolupráci by mohlo mít zájem například Centrum globálních studií při Filosofickém ústavu AV ČR, které zahájilo nový výzkumný program Globální konflikty a lokální souvislosti. Ten vznikl jako součást Strategie 21, která v poslední době určuje směr výzkumu největší vědecké instituce v ČR a cílí na praktické využití výzkumu pro společnost.

„Zaměřujeme se na důležité sociální, kulturní a politické spory, které jsou v globálním kontextu a mají globální dopad. Snažíme se analyzovat a kriticky mapovat různé spory a řešení, která se nabízejí, například které panují mezi Evropskou unií a Čínou," uvedl vedoucí Centra globálních studií Marek Hrubec.

Čtěte také: Akademici a Nemocnice Na Homolce budou mít společný výzkum