Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Představitelé armády a legionářů se při této příležitosti jako každý rok setkají v Národním památníku na pražském Vítkově. Letos zde uctí nejen památku válečných obětí, ale pokřtí i knihu Ten druhý život s příběhy českých vojáků a fotografiemi z jejich zahraničních misí. Na pražském vojenském hřbitově v Ďáblicích se pak bude při akci Příměří 1918 připomínat památka obětí 1. světové války.

Vzpomínat se bude po celém Česku

Obdobná pietní vzpomínka se uskuteční i na brněnském ústředním hřbitově, kde se sejdou zástupci města, Univerzity obrany a veteránských organizací. Veřejnost může vzpomenout na vojáky na brněnském Moravském náměstí, kde při druhém ročníku akce Tisíce křížů pro veterány mohou zapíchnout do tamního trávníku dřevěný kříž s vlčím mákem. Právě tato květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích, je symbolem dnešního svátku věnovaného veteránům.

Vzpomínat se bude i v Holešově na Kroměřížsku, kde odhalí pamětní desku šesti bývalým příslušníkům československých jednotek Britského královského letectva (RAF). V jeho službách se za druhé světové války zapojili do zahraničního protinacistického odboje. Na pamětní desce se objeví jména holešovických rodáků, případně někdejších obyvatel města Karla Valáška, Karla Bednaříka, Jana Heina, Roberta Ossendorfa (Osenského), Josefa Hrůzy a Jaroslava Chmelíka.

Obyvatelé Hradce Králové mohou vzdát hold hrdinům zapojeným do československého odboje v parčíku u křižovatky U Koruny, kde Český svaz bojovníků za svobodu odhalí bustu Josefa Šandery, velitele československého parašutistického výsadku Barium za druhé světové války. Akci tam má doprovodit i průlet armádních gripenů.