Podle policie se ho dopustila bývalá asistentka Moučkové, škoda je nejméně 40 milionů korun. Vedením ČOS by měl být dočasně pověřen první místostarosta Martin Chlumský. Sokol o tom informoval v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Nového starostu s mandátem do konce řádného období, které končí sjezdem v roce 2025, by měl zvolit výbor ČOS 27. dubna, vyplývá z prohlášení. Dnešní jednání mimořádného výboru ČOS, který je nejvyšším orgánem spolku v období mezi sjezdy, pokračuje. Vedení Sokola by mělo členy informovat o krocích, které podniklo k minimalizaci škod.

Zaměstnankyně Sokola podle policie podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk 8. února ČTK napsal, že výše škody je nejméně 40 milionů korun. ČOS na svém webu tehdy zveřejnila, že zaměstnankyně si vzala život v sídle organizace, když se na její trestnou činnost přišlo. Daněk dříve ČTK sdělil, že jedna z podezřelých zemřela, ale okruh podezřelých nebyl uzavřen. V pátek uvedl, že vyšetřování pokračuje beze změn.

"Toto rozhodnutí jsem zvažovala od samého začátku, ale jsem přesvědčena, že rezignace obratem nebyla namístě a pro fungování Sokola dobrá. O tom mě přesvědčovali i kolegové z předsednictva a mnozí zástupci žup. Bylo potřeba neprodleně učinit zásadní právní kroky k minimalizaci škod a nechtěla jsem, aby bylo vedení paralyzované a čekalo se na mimořádný výbor, který rozhodne, co dál. Věřte, že by to bylo pro mě osobně daleko jednodušší, ale pro Sokol by to nebylo dobré," uvedla podle prohlášení Moučková.

V rozhovoru zveřejněném na webu ČOS 4. března Moučková zdůraznila, že nejde o finance tělocvičných jednot, které si rozpočty spravují samostatně. "Nejde ani o státní dotace. Například loni jsme prošli zcela bez problémů kontrolou Národní sportovní agentury," uvedla.

Moučková vedla ČOS od roku 2011, v červnu 2022 ji obec zvolila do pátého funkčního období. Je první ženou, která tento post zastávala od založení organizace před více než 160 lety.