Zatímco na západ od našich hranic vývojáři vytvářeli první počítačové hry, v Československu se lidem o takových technických vymoženostech mohlo jen zdát. V době, kdy dnes už herní gigant Atari vyvíjel první hry, jako je Computer Space nebo Pong, Češi neměli o počítačových hrách ani ponětí. První vlaštovky se objevily o téměř dvacet let později a všechno to byly více méně kopie slavných her ze Západu.

„Ve velkém se projevilo naše pověstné kutilství. Lidé kopírovali slavné západní originály, vymýšleli, jak nahradit součástky, které v tehdejším Československu byly nedostupné,“ přibližuje počítačový pravěk v Československu David Urban, ředitel výstavy Game On.

Kreativní kutilové

Neexistující komponenty dokázali Češi nahrazovat různě: třeba chybějící joysticky nahradilo dřevěné prkénko s domovními zvonky, které hru po zapojení do televize ovládaly a fungovaly jako kurzor. Právě tato kutilská rarita a mnoho dalších bude součástí speciální rozšířené české sekce výstavy. K vidění tu budou i stará vydání časopisů, skici nebo komiksy.

„Rodiče aspoň budou moci svým dětem ukázat, o co všechno tehdy za komunismu přišli. Vlastně je to příležitost si s nimi o té době popovídat, ukázat jim, že tehdy nebylo samozřejmostí mít to, co třeba jejich vrstevníci v Německu nebo Spojených státech,“ dodal Urban.

Piráti s kazetami

Teprve až v pozdějších osmdesátých letech Češi zažívali euforii při hraní hry Pong, která však vznikla už v roce 1971 a v naší porevoluční době už byla ve světě dávno za zenitem. Domácí počítače měli jen ti vybraní jedinci, kteří směli za železnou oponu nebo později měli na to si počítač koupit. Hry se prodávat nesměly, a tak si je hráči mezi sebou kopírovali na kazetových páskách.

Mnozí lidé starší generace, kteří dnes říkají, že se s hraním nesetkali, však nemají tak úplně pravdu. „Třeba takový Videostop byl v podstatě hra, pokud si vzpomenete na závěr pořadu a „klikačku“ o ceny,“ připomněl Urban.

Výstava ukáže i to, oč jsme v sedmdesátých letech přišli a potkali se s tím až o 20 let později. Tedy nejstarší kousky, které unikátní výstava ukáže a na kterých si dokonce budou moct návštěvníci zahrát. „Třeba v případě hry Computer Space z roku 1971 uvidíte, co si tehdejší vývojáři představovali pod pojmem budoucnost. Takhle si v sedmdesátých letech mysleli, že budou herní zařízení vypadat v roce 2000,“ dodal.