Pokud v příštích týdnech potkáte v ulicích třetí městské části červený doubledecker, neděste se, nemáte halucinace. Londýnský autobus do ulic přivedla žižkovská TOP 09 společně se Starosty. Bude sloužit jako součást jejich koaliční předvolební kampaně.

"S nápadem na vyhlídkové jízdy Žižkovem přišel Ivo Denemark, což je takový žižkovský patriot, který ve svém volnu provází turisty po Praze 3. Zjistil, že spousta míst zůstává utajena i lidem, kteří na Praze 3 dlouhodobě žijí. Takže jsme jako součást předvolební kampaně lidem nabídli možnost se s nimi seznámit. Ale nikdo se nemusí bát, vozíme i zájemce, kteří nás nevolí," vysvětlil s úsměvem kandidát na starostu Prahy 3 Jiří Ptáček.

První projížďky začnou už příští středu 18. července. A to ve třech časech, konkrétně v 17, 18 a 19 hodin. "Měli jsme plno asi za třicet minut. Chceme jezdit minimálně jednou týdně, a to dokud nám budou síly stačit. Zatím jsme vyhlásili tři jízdy, příští týden oznámíme další," doplnil Ptáček.

Cesta červeným doubledecker začne na Nákladovém nádraží. Poté autobus zamíří kolem hřbitovů na Želivského, Floru, Jiřího z Poděbrad a kolem Viktorky a radnice Prahy 3 zpět na Nákladové nádraží. Celou trasu projedete zhruba za 45 minut.

Projížďky ale doplní i odborný komentář. "Opravdu není cílem se jen projíždět, ale něco se o naší čtvrti dozvědět a přitom si užít jízdu v otevřeném horním patře doubledeckeru," popsal kandidát na starostu.

Trasa je dokonce přesně naplánovaná s ohledem na výšku autobusu. Troleje a stavební prvky by tak neměly být žádným problémem, ale některá místa nejde projet spíše kvůli větvím stromů. "Uzavírkám se logicky vyhneme. Už kvůli tomu, abychom tam zbytečně nekomplikovali už tak dost složitou dopravní situaci," dodal Jiří Ptáček.

Samotný dopravní prostředek, pod kterým si každý představí anglickou metropoli, pochází skutečně z Londýna. Před dvěma lety přijel do Prahy po vlastní ose a sloužil filmařům při natáčení seriálu Patriot. "Když jej filmaři prodávali, složili se na něj někteří naši členové a skoro rok jsme ho renovovali. Je to takový náš maskot. Kromě vyhlídkových jízd v něm pořádáme například různé veřejné debaty," uzavřel kandidát na starostu v Praze 3.