„Z této pozitivní zprávy lze udělat dva závěry: lidé si oblíbili roční kupony a připadá jim dobré jezdit MHD za 10 Kč denně. Zároveň se ukázalo, že levnější jízdné a možnost pokutu snížit motivuje lidi k tomu, aby si pořídili kupony a jezdili legálně," říká náměstek primátorky Adriany Krnáčové (ANO) pro oblast dopravy Petr Dolínek (ČSSD).

Aktuální čísla přepravní kontroly ukazují, že za prvních devět měsíců letošního roku revizoři uložili cestujícím bez jízdenky 186 414 pokut. Přitom ve stejném období loňského roku nachytali 212 119 osob při jízdě načerno, v roce 2016 byl počet černých pasažérů ještě vyšší - 231 442. „Pomáhá tomu kampaň Nejedeš načerno?, ale také zlevnění ročního kuponu na 3650 korun. Vidíme, že roční kupony využívá stále více lidí,“ uvedl v tiskové zprávě Pavel Kurka, vedoucí odboru přepravní kontroly pražského dopravního podniku (DPP).

Pokuta za půlku navíc předčila očekávání DPP, jak tvrdí jeho ředitel Martin Gillar: „Věděli jsme, že pro část cestujících bude atraktivní mít pokutu jen za čtyři sta korun (Pokuta za jízdu načerno je v systému Pražské integrované dopravy 1500 korun. Pokud ji černý pasažér zaplatí revizorovi na místě nebo do patnácti dnů v doplatkové pokladně, snižuje se na 800 korun - pozn. red.), když si zároveň koupí roční kupon, ale že jich bude tolik, to nikdo nečekal.“

Šéf firmy Ropid, organizátora pražské veřejné dopravy, Petr Tomčík dodává, že této akci pomáhá rovněž zlevněné jízdné. „Když si koupíte roční kupon, jezdíte za deset korun na den. Při takové ceně se ani nevyplatí jezdit ve stresu, jestli vás někdo nechytí bez lístku,“ prohlásil Tomčík. Podle zveřejněných grafů počet prodaných ročních kuponů MHD stoupl na téměř 330 tisíc. Od září 2015 do srpna 2016 se jich prodalo o téměř padesát tisíc méně.

Dopravní podnik k této statistice uvádí, že lidé tím naznačují, jaký je nejvýhodnější způsob dopravy v Praze. Končící radní Dolínek rovněž upozornil, že od letošního září si mohou cestující kupovat také roční kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy mimo hlavní město. Dolínkova sociální demokracie v předvolební kampani navíc slibovala MHD pro Pražany zcela zdarma, avšak ČSSD v komunálních volbách propadla a poprvé od roku 1990 bude na magistrátu chybět.