„Černý trh s cigaretami jen kvete,“ konstatovala mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková, když připomněla dvě nedávné kontroly aut na dálnicích s odhalením kontrabandu. Zda krabičky zabavené pašerákům mohly být určeny i pro domácí spotřebitele – případně pro kuřáky z komunity cizinců žijících na našem území – zatím nelze upřesnit; podrobnosti týkající se odhalených nákladů zůstávají předmětem šetření.
„Z důvodu zvyšující se daňové zátěže za tabákové výrobky roste i poptávka černého trhu po nezdaněných cigaretách,“ uvedla nicméně Matějková.
Ostatně i od kuřáků lze v některých typech prodejen občas zaslechnout polohlasnou otázku určenou personálu (a nikomu dalšímu): s dotazem na konkrétní značku a typ, ale „levnější“. Pokud ovšem nepatříte k zasvěceným, bývá to spíš výjimečné: obě strany si dávají pozor, aby nepatřičné uši nic neslyšely a oči nezahlédly. A kdyby snad přece jen, zvědavcům se dostane vysvětlení, že to byl dotaz na případných doprodej zásob krabiček se starým kolkem; s nižší částkou ještě před zvýšením daně… Matějková ale potvrzuje, že pašované kuřivo je u nás ke koupi – a nikoli jen ojediněle: „Cigarety neoznačené platnou tuzemskou tabákovou nálepkou mají na českém trhu čím dál větší podíl.“
Bulharské kolky nestačily, nutné jsou české
V rámci zmiňovaných kontrol, při nichž středočeští celníci zajistili téměř dvacet tisíc nezdaněných cigaret s bulharským kolkem (a také se v obou případech jednalo o auta s bulharskými značkami a bulharskými posádkami), spadla poprvé klec v pátek 23. srpna. Stalo se to při pomezí Vlašimska a kutnohorského okresu, když si hlídka na 52. kilometru dálnice D1 vyhlédla ke kontrole dodávku zahraniční imatrikulace. „V kontrolovaném dodávkovém vozidle zajistila 18 tisíc kusů cigaret s bulharským kolkem. „Celníci případ předali odboru pátrání Celní správy ČR k zahájení úkonů trestního řízení,“ shrnula Matějková výsledek.
Další odhalení přišlo v pondělí 26. srpna, a to na dálnici D8 těsně u Prahy. Konkrétně na dálničním kilometru 3,8, kde hlídka kontrolovala osobní auto taktéž z Bulharska. Tentokrát celníci napočítali 1840 cigaret v krabičkách s bulharskými kolky. Jako osvobozené od spotřební daně lze přitom dovážet pro osobní spotřebu pouze cigarety v počtu 800 kusů. „Zboží bylo zajištěno a celníci pokračují v dalším vyšetřování,“ podotkla Matějková.
Zásah proti výrobcům: deset cizinců je ve vazbě
Sice později, avšak o dřívější kauze se zjevně podstatně větším rozsahem i dosahem informovalo Generální ředitelství cel v souvislosti s případem odhalení organizovaného gangu nelegálních výrobců cigaret ve středních Čechách.
Šetření případu následně převzali pražští kriminalisté. Celníci, kteří činnost mezinárodní skupiny sledovali, předběžně vyčíslili únik na spotřební dani na více než 92 milionů korun.
Zásah v rámci akce s krycím názvem Grupul museli celníci urychlit, protože získali poznatky, že skupina začíná „uklízet“ a zřejmě má v úmyslu zametat stopy po své činnosti. Udeřili tedy ve dnech 5. až 8. srpna. Zadrželi 13 osob různých národností – vedle české také maďarské, moldavské a ukrajinské, přičemž deset obviněných cizinců pak putovalo do vazby – a prohlíželi sedm různých míst.
Zajistili při tom 10,5 milionu cigaret (dokonce i kamion plně naložený vyrobeným zbožím připraveným k rozvozu), 14 tun tabáku a součásti výrobních zařízení. Našly se ale také peníze v různých měnách či spojovací a zpravodajská (v daném případě tedy spíš mafiánská) technika: vedle telekomunikačních zařízení třeba i prostředky pro rušení signálu.
"Zajištěných věcí bylo tolik, že s vyklízením a odvozem museli pomáhat hasiči, připomněla za Sekci pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.
Zásah byl podle jejích slov skutečně neodkladný, když celníci museli operativně reagovat na zjištěnou situaci.
"Organizovaná skupina chtěla nelegální výrobní zařízení zničit, schovat, popřípadě s ním manipulovat, aby zahladila stopy vedoucí k případnému odhalení,“ přiblížila Kaňková poznatky, které akci Grupul uspíšily. K závěrečné razii byla přizvána i zásahová jednotka celníků; u celní správy nese označení Skupina operativního nasazení.
V Karlovarském kraji skutečně celníci zajistili kamion, který právě odvážel z místa výroby část technologie.
Nejrozsáhlejší „úlovek“ však celníci zaznamenali na prozatím blíže neupřesněném místě ve středních Čechách. „Odhalili sklad s technologií na výrobu tabákových výrobků, konkrétně linku na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák včetně zdroje elektrické energie, cigaretové filtry, papír, přířezy cigaretových krabiček a další materiál,“ shrnula Kaňková.
Poznamenala, že jen na zajištěných cigaretách mohli nelegální výrobci vydělat kolem 25 milionů korun.