Bývalo to nevzhledné místo, kam jen málokdo zavítal, a když už, tak určitě ne na příjemnou procházku. Teď se však bývalá černá skládka kolem Říčanského potoka v Dubči proměnila na nový park, který byl v pondělí slavnostně otevřen.

Na ploše 2,5 hektarů je vysázeno více než dvacet tisíc metrů čtverečních nové zeleně, vznikl tu zcela nový okrasný rybníček, který je napájený právě Říčanským potokem a v místě je nově také celá řada můstků.

„Dubečský park zcela respektuje původní charakter krajiny. Aby mohl vzniknout, bylo třeba zlikvidovat černou skládku a celkově revitalizovat 26 000 m2 rumišť a náletových ploch, které po desetiletí hyzdily tuto okrajovou část Prahy. Výsledek, který dnes můžeme vidět, je podle mě přesně to, co bychom chtěli vytvořit i na jiných místech hlavního města, které se potýkají s podobným problémem,“ řekl při otevření parku náměstek primátora Pavel Klega (ODS).

Vyhlídková věž a amfiteátr

Návštěvníkům Přírodního parku Dubeč usnadní orientaci mezi novými záhony, okrasnými keři a stromy, řada rozcestníků a informačních tabulí. K odpočinku mohou využít parkové lavičky a kruhové vyhlídkové odpočívadlo. Dominantním prvkem je vyhlídková věž, která umožňuje rozhled po jednotlivých částech parku, a stupňovitý amfiteátr.

„Věřím, že pro návštěvníky parku se toto místo stane místem odpočinku a zábavy, například děti určitě zaujme přírodní bludiště s vyhlídkou,“ dodává Ing. Pavel Klega.

Park je z největší části bezbariérový a u hlavního vchodu je i parkoviště pro návštěvníky ze vzdálenějších míst.