Největší změnou je zrušení grantů Neuron Impuls, kde se udílely peníze na projekty mladých vědců. Za loňský rok je získalo 15 osobností napříč sedmi obory. Granty nyní nahradí cena. V praxi to znamená, že peníze laureátům půjdou přímo na účet a budou je moci použít třeba i na nákup auta nebo na zaplacení chůvy pro dítě, jak ČTK řekla předsedkyně fondu Monika Vondráková. "Zjistili jsme, že pokud je vědec špičkový, tak nemá problém získat grant na svůj projekt. Kde mají problém, je jejich osobní ohodnocení," uvedla.

Mimořádné vědecké objevy 

Nově zřízené ceny pro mladé vědce jsou určené pro lidi do 33 let, tedy pro ty, kteří stojí na počátku své vědecké kariéry. "Ve všech sedmi oborech, které podporujeme, budeme dávat částku půl milionu korun," řekla Vondráková.
Nově fond letos ocení mimořádné vědecké objevy. V této kategorii budou vybráni tři laureáti, každý získá jeden milion korun. "I v tomto případě jsou peníze pro jejich osobní potřeby," řekla předsedkyně fondu.

Fond podpoří vědu deseti miliony 


Třetí změnou je cena za celoživotní přínos vědě, kterou loni získalo sedm osobností. Nově ji získá pouze jeden laureát, bude ale spojena s dvěma miliony korun. Dříve laureáti získávali jen skleněnou sošku, nikoli peníze.
Podle tiskové zprávy hodlá fond letos podpořit českou vědu deseti miliony korun. Půjdou na zmíněné ceny, ale také na podporu expedic a popularizačních prací. Posíláním peněz přímo na osobní účty vědců chce fond podle svého vyjádření "podpořit v moderním mecenášství české vědy prvek důvěry." Vědci podle něj sami nejlépe vědí, jak peníze použít.

Nadační fond Neuron vznikl v roce 2013. V minulosti podpořil českou vědu částkou 51 milionů korun. O oceněních rozhoduje vědecká rada, které předsedá chemik Pavel Hobza. Nově do rozhodování vstoupí také mezinárodní vědecká rada.