Dáte si pivo do kelímku, ale místo abyste ho po použití zmačkali a hodili do koše, vrátíte ho na bar, kde vám ho vymění za plný, nebo vrátí dvacetikorunovou zálohu.

Řeč je o Kulturním centru Vltavská, které jako první klub v zemi bude nový typ plastových kelímků používat, aby tak ušetřilo životní prostředí.

„Chceme se aktivně účastnit ochrany životního prostředí a stát se průkopníky ekologického přístupu. Nápoje tedy budeme nalévat do kelímků, které se dají umývat a mají dlouhou životnost. Nezatěžujeme tak životní prostředí používáním jednorázových kelímků a eliminujeme zároveň nebezpečí zranění o sklo,“ říká ředitel KC Vltavská Filip Kolací.

Kelímky se budou v Kulturním centru Vltavská, které s novým programem znovu otevírá právě dnes, zálohovat dvaceti korunami.

Klub se používáním omyvatelných kelímků zařadil mezi instituce, které podporují takzvanou Velkou výzvu Hnutí Duha. Ta prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů. Rozhýbe tak investice do moderních ekologických řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny či snadná recyklace. Podobný zákon schválila loni Velká Británie a obdobnou legislativu už projednávají parlamenty ve Finsku, Belgii nebo Irsku. Kampaň podporují také bývalý prezident Václav Havel nebo herec Jaroslav Dušek.

Dobrý příklad

„Omyvatelné kelímky jsou dobrý příklad, jak k Velké výzvě mohou přispět právě kulturní instituce. Je to jedno z jednoduchých a přitom účinných ekologických řešení. K iniciativě se lze připojit na www.velkavyzva.cz“, dodává Petr Machálek z Hnutí Duha.

Provozovatelé klubu doufají, že novinka osloví i jeho návštěvníky. „Pít z kelímku je běžné a rád ho nepoškozený vrátím, když to pomůže dobré věci,“ komentuje nápad v blízkém klubu Face to face na Štvanici devatenáctiletý Matěj Karda z Prahy 8.

Slavnostní start nové sezonyobstará Bárta i Laura ajejí tygři

OtevřeníVltavské bylo naplánováno na 10. září. Ve všech prostorách budovyprobíhají workshopy, ukázky kurzů a divadelní vystoupení. Vstup je zdarma. Atmosféru dotvořil pouliční divadlo a průvod masek, který v deset hodin dopoledne akci zahájil.

Na Strossmayerově náměstí a u metra Vltavská se chystá doprovodný hudební program. Hlavní koncert začne v 19 hodin. Vystoupí na něm Laura a její tygři s původní zpěvačkou Lenkou Novou a akci zakončí Dan Bárta s Illustratosphere. Na večerní koncert bude vstupné 190 korun.

PROGRAM

DENNÍ ČÁST PROGRAMU

PRŮVOD MASEK A POULIČNÍ DIVADLO od 9:00 / Kulturní Centrum Vltavská a okolí

UKÁZKY KURZŮ A WORKSHOPŮ:

Pro maminky s dětmi od 10:00 / Ateliér sluníčko

Trénink tanečního klubu 10:00 – 14:00 / Taneční klub

Tetování henou a tisk na textil 13:00 – 17:00 / foyer Kulturního Centra Vltavská

Tai-chi a čínská medicína 14:00 – 15:30 / sál Elektra

Břišní tance 16:00 - 17:30 / sál Elektra

Keramika/ 17:00 – 19:00 / Ateliér sluníčko

Intuitivní kresba 19:00 – 21:00 Ateliér sluníčko

Latino tance 18:00 – 19:00 / sál Elektra

PŘEDNÁŠKY CCV:

Hledáte nový životní program? 10:00 / Velký sál

Trénování paměti aneb jak si rychle zvednout sebevědomí“ 11:30 / Velký sál

PREZENTACE CK VLTAVSKÁ 11:30 / Malý konferenční sál

SLAVNOSTNÍ PROJEV STAROSTY MČ P7 17:00 / foyer Kulturního Centra Vltavská

KONCERT YELLOW SISTERS 17:00 / foyer Kulturního Centra Vltavská

… A PO CELÝ DEN JEŠTĚ MNOHO DALŠÍCH DOPROVODNÝCH AKCÍ, PŘEDSTAVENÍ

A VÝSTAV V KULTURNÍM CENTRU VLTAVSKÁ I OKOLÍ!

VEČERNÍ KONCERT 19:00

Laura a její tygři

Dan Bárta a Illustratosphere

DJ Mucho a Baltazar

Pro všechny věkové kategorie

„Chceme být kulturní institucí pro všechny Pražany, nejen pro ty z Prahy 7,“ prohlásil programový ředitel centra Miloš Oríšek. „Myslíme na všechny věkové skupiny. Pro děti i maminky s dětmi je zde spousta kroužků a kurzů. Mladí ocení bohatý hudební program. Třeba při hip-hopových akcích zde rozvěsíme plochy, na kterých se mladí budou moci výtvarně realizovat.

Pro střední generaci připravujeme večery nazvané „oldies but goldies,“ vyjmenoval. Na prvním z nich vystoupí známá kapela Boney M s Bobby Farrellem, upřesnil.

Na své si přijdou i aktivní senioři, pro které je ve Vltavské Centrum celoživotního vzdělávání, doplnil Oríšek

PETRA KOTVOVÁ