Noví nájemníci jsou povětšinou už cizinci, kteří třeba Nerudovu ulici proměnili pouze v turistickou zónu. „V Nerudovce sice ještě bydlím, ale nikoho známého jako před lety už nepotkávám. Kam se poděli, to opravdu nevím. Kdykoliv vyhlédnu z okna, vidím jen procesí turistů mířící buď na Hrad, nebo za jinými okolními pamětihodnostmi," sdělila Zuzana Wolaschková. Spatřit nějakého souseda, poklábosit s ním o životě a vidět jiného souseda hrajícího na schodě před domem na harmoniku, jsou podle paní Zuzany prý už jen nostalgické vzpomínky. Nerudova ulice je prý spíše pouhá atrakce.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký chce prý situaci změnit. Tedy umožnit v této městské části jak podnikání, tak bydlení.

Tedy umožnit v této městské části jak podnikání, tak bydlení. „Nazrála k tomu doba a nechceme ji promarnit. V historickém centru už není poptávka po hotelích či kancelářských prostorách. Trh je zřejmě nasycen a zbývají některé činžovní domy, které by mohly opět sloužit pro důstojné bydlení," vysvětloval Lomecký. Radnice proto jíž rozhodla v záměru pronajmout 21 bytů, které jsou v jejím majetku. Konkrétně se jedná o byty jsou různých velikostí na Novém a Starém Městě a na Malé Straně.

Bydlení v centru asi jen pro bohaté

„Zvolili jsme formu soutěže obálkovou metodou. Mohou však do ní přihlásit pouze fyzické osoby a pochopitelně zvítězí nejvyšší cena," řekl Oldřich Lomecký. Podmínky jsou podle starosty zcela jasné nájemci byty získají do pronájmu na dobu určitou. Nejméně na 5 a nejdéle na 15 let, kdy vítěz soutěže musí disponovat penězi pro kauci ve výši tří nabídnutých měsíčních nájmů a také se přihlásit k trvalému pobytu v Praze 1. Mezi jinými podmínkami je nejdůležitější ta, že pronajaté byty nebude možné privatizovat.

Nabídka bytů není zrovna skromná například třípokojový byt na Karlově náměstí o rozloze 220 metrů čtverečních nebo čtyřpokoják na Petrském náměstí. „Věřím, že se zájemci najdou," doufá starosta Lomecký.

Podnikatelé jsou s radnicí spokojeni

Radnice nabídne k pronájmu nebytové prostory od dvaceti do 70 metrů čtverečních. Přivítala by v soutěži zájem malých živnostníků, kteří poskytují základní služby. Jak se právě jim v první městské části podniká, vědí nejlépe sami. „S radnicí žádný problém nemáme. Občas nějaká ta kontrola, ale tak se ze zákona prostě děje," sdělil Michal Mádr z prodejny značkových vín ve Vodičkově ulici. Ve stejném duchu hovořili Kateřina Rubešová z Costa Coffee v Provaznické ulici a trafikant Pavel Rosenbaum z Palackého ulice.

Není od věci poznamenat, že podle Lomeckého potenciální zájemci budou s největší pravděpodobností z vyšších příjmových skupin. Tedy jestli vůbec budou. O zatím největší překážce, která může případného zájemce odradit, je totiž parkování. V centru města už je to letitý problém a radikální změna v nejbližší době nehrozí. „Stále doufáme, že se nám v příštím roce podaří zrealizovat 250 parkovacích míst pod Kvadriem nebo Florentinem. To by pak měnilo situaci," poznamenal starosta. Ten vidí budoucnost první městské části vcelku optimisticky lidé se prý už do centra zase pozvolna stěhují. „Poslední sčítání obyvatel vykázalo číslo 36 tisíc, což je potěšující zpráva. Odliv obyvatel se zastavil." Lidi by údajně měla zpět přitáhnout infrastruktura, která podle starosty Lomeckého jiným městským částem bezkonkurenčně vévodí.

„Já bych se do centra určitě nepřestěhoval. Není to nic pro rodiny s dětmi, které potřebují svůj prostor. Copak je dnes možné, abych dítěti řekl: Jdi si hrát na Václavák?" řekl Mojmír Opálecký z Vinohrad. To si prý coby otec pětiletého syna nedovolí ani v jeho současném bydlišti v Šumavské ulici na Vinohradech, která je o poznání klidnější než samotné centrum. Pražské ulice údajně už nejsou vhodné na dětské hry už vůbec nikde.

Rodilé Pražáky podle dotázaných respondentů bydlení v centru příliš neláká. A to někteří v něm přitom řadu let bydleli.

„Je mi dvaapadesát a učil jsem se chodit v Resslově ulici. Ta byl rušná už v šedesátých letech minulého století. Pak jsme se přestěhovali do Opletalovy ulice a žádná velká změna. Dětství jsme vlastně prožívali na špinavých dvorech vnitrobloků," ukončil inženýr chemie Mojmír Opálecký své ohlédnutí v čase.

Oslovená mladší generace se názorem na bydlení v centru příliš neliší. Bydlení zde dokonce považuje za určitý přežitek. Dobrá adresa je prý tam, kde se dobře žije lidem. Zvučné názvy ulic v historických částech Prahy prý rovněž patří historii.

ANKETA: Je lepší bydlet v centru, nebo jinde?

Jan Martínek, podnikatel, Praha 4

Jsem spokojený v klidné Krči, kde mám pro osobní relax řadu možností. Jednou z nich je například zahradní restaurace. Nemluvě o sportovním vyžití, třeba v Krčském lese. Nedomnívám se, že bydlení v centru je dnes nějaká výhra. Už vůbec ne s parkováním, s čímž mám zkušenosti.

Radka Slavíčková, sociální terapeutka, Praha 4

Bydlím na Jižním Městě a jsem tam spokojená. Má už svoji tvář a není tak šedivé, jako v minulosti. Krom toho mám v létě blízko ke koupání Hostivařskou přehradu. Trmácet se z centra jakýmkoliv způsobem někam za odpočinkem je naprosto zbytečná ztráta času.

Richard Veselý, posluchač ČVUT, Praha Radlice

Bydlím v Radlicích, což je krásný okraj Prahy. Už kvůli rodině, potažmo ročnímu synkovi. Máme zahradu a jsme ušetřeni veškerému ruchu, který v centru vždy byl, je, a nepochybně i bude. Prestižní adresy v historickém jádru Prahy mi nic moc neříkají a neměnil bych.