Jiří je jedním z klientů pražského Centra sociálních služeb (CSSP), které nabízí v programu Viola poradenství a psychologickou podporu konfliktním osobám či lidem vykázaným ze společného obydlí kvůli domácímu násilí.

V Praze na Břevnově bylo nalezeno ubodané dítě, policisté zadrželi jeho matku.
Stav duchů. Matka byla v době vraždy syna nepříčetná, případ byl odložen

Jen za první pololetí letošního roku se do programu zapojilo 32 mužů a dvě ženy, desítky dalších lidí centrum kontaktovaly. „Naším cílem je nejen nabízet pomoc ohroženým osobám při odhalování případů domácího násilí, ale umožnit změnit chování i těm, kteří se ho dopouštějí. Pozitivní je, že v poslední době zájem o tento program roste,“ uvedl ředitel CSSP Tomáš Ján. Podle něj se jeho podřízení snaží v nové službě budovat s klienty vztahy důvěry a účast v programu může být i anonymní.

Běh na dlouhou trať

Už zmíněný vysokoškolák Jiří vyhledal pomoc zhruba půl roku poté, co se jeho agresivita začala stupňovat. „Doma na manželku nadával a křičel, a dokonce ji opakovaně v opilosti fackoval. Muž začal vážnost situace vnímat až ve chvíli, kdy si všiml, že starší syn se chová k vystrašené ženě obdobně agresivně a začíná svou maminku bít,“ popsala historii „modelového klienta“ vedoucí Intervenčního centra CSSP Barbora Holušová.

Jiří se díky sezením s psychologem naučil zvládat velké výbuchy vzteku. „Bylo ale také potřeba změnit něco v jeho životním stylu,“ upřesnila průběh terapie psycholožka Zuzana Chomová, podle níž je odklon od násilného chování „během na delší trať“.

Pohled na jezdeckou sochu Jana Žižky na Vítkově z dronu.
Podívejte se Žižkovi do oka! Umožní to unikátní 3D model jezdecké sochy