V Praze najdeme necelé tři stovky domovních znamení, která dříve sloužila k označení budov. Dnes nejrůznější symboly a sošky nahradila čísla popisná. „V časech, kdy si dědičná rodová jména nechávala pouze šlechta a neexistovala příjmení, označovala domovní znamení často i majitele domu. Nejstarší znamení v Praze se začala objevovat ve 14. století,“ popsal David Chlumský, který nejen pro Pražany vytvořil mapu a průvodce po domovních znameních.

Při procházce Nerudovou ulicí můžete narazit například na bílou řepu. Tento symbol visí ze zdi domu s číslem popisným 39. Domovní znamení vzniklo v 17. století na renesančním domě, kde bydleli sedláci. Pěstovali řepu bílou, žlutou, červenou i růžovou. Ne ale pro cukrovarský průmysl, nýbrž pro potřebu sebe a svých zvířat. Původní netradiční malované domovní znamení, které na domě viselo, ale v minulém století nahradila řepa plechová.

Pokud půjdete stejnou ulicí směrem ke Kostelu svatého Mikuláše narazíte třeba na tři housličky. Jde také o symbol méně používaný na zdech domů, ale má svůj původ. Zobrazuje tři generace houslařů, kteří v tomto domě pobývaly. Původním mistrem, který v roce 1622 prázdnou houslařskou dílnu na Malé Straně objevil, byl Tomáš Edligner. Na housle vyrobené v této dílně, hrál podle všeho i sám Beethoven. Podle pověsti můžete noční houslové koncerty strašidel slyšet z Nerudovy ulice při každém úplňku.

Další z netradičních domovních znamení najdeme o kousek dál než na Malé Straně, a to na Strahovském nádvoří 9. Až na výjimky se psi v domovních znameních neobjevují. Přesto si ale nedaleko Strahovského kláštera na zdi hoví podlouhlý jezevčík. Tento dům vlastnili majitelé německého boxera. Jelikož nad vstupními dveřmi zelo prázdné místo, rozhodli se na psí počest pro toto unikátní domovní znamení. Sochař ale usoudil, že by boxer potřeboval místo obdélníkového místa čtverec, stvořil jezevčíka.

„Domovní znamení můžeme zcela jistě zařadit mezi umělecká díla specifická tím, že sloužila každodennímu životu, i když často skrývala hlubší poselství a v mnoha případech pocházela inspirace také od povolání obyvatele domu,“ vysvětlil David Chlumský.

Jejich motivy jsou různorodé a mnohdy napříč městem najdeme opakující se náměty. „I tak je každé jednotlivé znamení zcela unikátním obrazem své doby a pojítkem mezi minulostí a současností příslušného domu,“ uzavřel Chlumský.