Nejdřív Svatováclavské slavnosti a potom vinobraní, to všechno čeká na Pražany a návštěvníky metropole v nejbližších dnech.

Už od úterýdo 29. září se totiž na Václavském náměstí konají Svatováclavské oslavy. Od neděle se pak mohou zájemci těšit také na tradiční vinobraní na Staroměstském náměstí.

Čtvrtý přemyslovský kníže

Jak uvedli pořadatelé, cílem oslav je připomenout stálý význam osoby svatého Václava, který byl už v období vlády posledních Přemyslovců prohlášený za patrona celého českého národa. „Čtvrtý přemyslovský kníže, který teď čeká s Blanickými rytíři, aby s nimi vyjel v nejhorších chvílích národa na statném bělouši, patří mezi nejoblíbenější postavy naší historie. My bychom chtěli oslavit jeho spjatost s Čechy, která stále trvá, a také si připomenout den svatého Václava,“ řekl předseda představenstva společnosti Taiko, která oslavy pořádá Libor Votruba.

Oslavy svatého Václava jsou současně připomínkou návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice a v Praze.

Lidé se mohou těšit na stánky s dobrým jídlem, tradičními řemesly a dárkovými předměty. Doprovodí je ale také kulturní program. Václavským náměstím bude znít především renesanční a gotická hudba, kterou ve vybraných dnech vystřídají lidové písničky pražského harmonikáře a zlidovělé písně Karla Hašlera.

Vítání mladého vína

Staroměstské náměstí pak ožije tradičním vítáním mladého vína – burčáku a chybět nebudou ani ochutnávky vín z Moravy a z pražské Grébovky.

„V okolí sochy Jana Husa bude možné ochutnat k vínu vyhlášené francouzské a holandské sýry a také originální holandské vafle se sirupem. Zájemci si mohou také zakoupit speciální dřevěné a slámové výrobky, z nichž některé se používají k servírování a skladování vín,“ doplnil Votruba.

Vinobraní doprovodí každý den od 16 do 19.30 hodin kulturní program. Na pódiu zazní pravá cimbálová muzika s tancem a zpěvy, či harmonikář se staropražskými písničkami.