„Může to být rekonstrukce v pojetí, v jakém navrhujeme my. To znamená zprovoznit budovu a nechat ji v podstatě tak, jak je. Samozřejmě spravit okna, podlahy, rozvést elektřinu a nějaké ústřední topení," uvedl Jazairi.

Všechno nemusí být nablýskané

Budova se zhruba 12.500 metry čtverečních užitných ploch podle iniciativy není v tak špatném stavu, jak je prezentována. Má poškozené přízemí od povodní a zničené podlahy a omítky, horní patra jsou ve velmi dobrém stavu, tvrdí.

„Dům má patinu barokní vybydlené budovy. Dá se zprovoznit a držet si svou atmosféru. Nemusí být všechno nablýskané, jaké je v této zemi, když se rekonstruují památky. Naopak může být blíž lidem a ‚malým' umělcům," uvedl Jazairi. Idea vychází ze zkušeností z ciziny.

V iniciativě jsou architekti i historici 

V iniciativě působí například architekt Miroslav Masák, bývalý poradce exprezidenta Václava Havla, historik Pavel Heřmánek nebo Jiří Plos, právní poradce České komory architektů, i karlínské občanské iniciativy.

Historik Zdeněk Lukeš, který se Invalidovně pracovně věnoval mnoho let, ale upozornil, že objekt nebyl kompletně opravovaný stovky let. Opraveno je pouze průčelí budovy směrem do parku. „Bude záležet na tom, v jakém stavu jsou krovy. U tak rozsáhlého objektu, kdyby se zjistilo, že tam je dřevomorka, nebo částečně se musí sanovat, už částky začnou astronomicky narůstat," konstatoval.

Rekonstrukce spolkne stovky milionů korun

Podle Lukeše se bude muset provést podrobný průzkum a stav statiky. „Částka může přesahovat miliardu a může být podstatně vyšší," dodal. Když se před lety o objekt zajímala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, pohyboval se odhad kompletní rekonstrukce kolem dvou miliard korun.

Generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec si myslí, že nutná rekonstrukce budovy spolkne stovky milionů korun. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodával objekt za 637,7 milionu korun.

Invalidovna je v záplavové oblasti 

Ekospol možnost zde uskutečnit bytový i nebytový projekt podle Korce pečlivě posuzoval. Invalidovna má ale podle něj jednu obrovskou nevýhodu – leží v záplavové oblasti.

Pro soukromého investora je projekt nerealizovatelný, uvedl Korec. „Jakýkoliv projekt totiž nikdy nebude ekonomicky soběstačný, vždy se bude muset dotovat. Je proto nutné dopředu jasně říct, kolik rekonstrukce a další provoz Invalidovny bude stát a kdo to zaplatí. Obávám se ale, že rekonstrukce v režii státu bude předražená," dodal.

Čtěte také: O Invalidovnu se v tendru nikdo nepřihlásil, zájem NPÚ trvá