„Zásadní problém je ten, že jsme nedostali všechny podklady k této zakázce. Navíc u některých položek jsou částky evidentně vysoké," tvrdí předsedkyně opozičního klubu zastupitelů koalice Vlasta Renata Chmelová.

Podle ní se opozice dožadovala ještě dva dny před posledním jednáním zastupitelstva, kde se tento bod projednával, dodání příloh k rámcové smlouvě, prováděcí smlouvě a dalších důležitých materiálů. Navíc prý vyšlo najevo, že tento bod sice prošel radou městské části, ale její členové neměli možnost seznámit se s ním dopředu. Chmelové se ani nelíbí, že rozsah poskytovaných služeb za 150 milionů korun nebyl dostatečně zdůvodněn.

Ivana Cabrnochová ale kritiku odmítá. „Částka, která byla zmíněna, reflektuje současný vývoj cen služeb, ale jde jen o odhad. Po soutěži předpokládáme výrazné snížení částky," řekla Pražskému deníku a dodala, že by se mohlo jít dokonce až o 30 procent níž. Sama pak vychází ze srovnatelné zakázky na Praze 4, kde se takovou úsporu podařilo vysoutěžit.

Opozice ale věří, že by dokázala ušetřit ještě víc. „Říkali jsme, že to může být až o dvě třetiny níž. Propočítávali jsme to ale jen z toho, co jsme měli k dispozici. Doteď například nemáme kompletní seznam softwaru a kolik se za něj má platit," vysvětluje Chmelová. Tomu ale vedení Prahy 10 nevěří a tvrdí, že opozice žádné podklady pro svá tvrzení nepředložila.

Kritizovaný návrh Cabrnochové stavěl na závěrech analýzy, kterou zadalo už předešlé vedení radnice. I ta se ale opozici nelíbí, protože pracovala pouze s dvěma variantami. Buď si radnice zajistí veškeré služby sama pomocí vlastního IT oddělení, nebo vše obstarají externí firmy.

Zajistí si radnice část služeb sama?

„Nejvíc kritizujeme, že nebyla vůbec připravena varianta jen částečného využití externích IT služeb. Radnice by si určitě mohla některé části zakázky udělat sama a levněji," říká zastupitelka hnutí Vlasta s tím, že většina jimi oslovených odborníků považuje třetí možnost za nejrozumnější.

„Měli jsme vypracovanou analýzu, která nám něco doporučovala. Jestli ale opozice přijde s relevantním řešením, které řekne, že částečný outsourcing bude pro městskou část výhodný a opravdu výhodný po všech stránkách bude, není důvod touto cestou nejít," reaguje Cabrnochová.

Radní naopak nechápe postoj koaličního partnera ze sociální demokracie, který se nakonec postavil proti návrhu. „ČSSD jednala účelově, protože její členové měli materiály dopředu, řešili nějaké koaliční věci. O jejich rozhodnutích jsem dopředu nevěděla," prohlásila Cabrnochová.

Celý spor vznikl během jednání zastupitelstva 27. března. Proti návrhu zelených, ANO a Nezávislých pro Prahu 10 se postavili jejich koaliční partneři z ČSSD a především opoziční Vlasta a TOP 09. Z bouřlivé diskuze nakonec vzešel kompromis, kdy zakázku na outsourcing na šest let Praha 10 zatím nevypíše a bude o budoucnosti IT na úřadě dál jednat ve finančním výboru a majetkové komisi.

Všechny zvolené strany mají navíc možnost jmenovat své odborné zástupce. Definitivní rozhodnutí by pak mělo padnout na červnovém zasedání zastupitelstva.

Současná smlouva vyprší už v létě

S výzvou na odložení rozhodnutí o návrhu Ivany Cabrnochové přišel Lukáš Rázl (ČSSD). Podle něj není možné nakoupit služby dráž, než by si je mohla městská část zařídit sama. Po jeho návrhu přistoupil na odložení rozhodnutí i zbytek koalice ANO, ČSSD, zelení a Nezávislých pro Prahu 10.

Současná smlouva vyprší letos v létě. Dosud platila městská část za IT služby 29 milionů ročně, začala je nakupovat v roce 2010.

Chystaná zakázka, která by měla zajistit kontinuitu služeb pro 110 tisíc obyvatel, zahrnuje například chod stovek úředních počítačů a serverů, postupnou obměnu zastaralých technologií i provoz vnitřní a vnější sítě či telefonického centra, na které se obracejí místní občané.

Výsledky analýzy, kterou si nechala městská část zpracovat, uvádějí, že pokud by se městská část vrátila k vlastní správě IT, zaplatila by 146 milionů korun. Při outsourcingu uvádí cenu 151 milionů. „Pokud vezmeme v úvahu minimální rozdíl kalkulovaných cen a započítáme očekávané snížení ceny ve veřejné soutěži jako důsledek vysoce konkurenční situace na trhu, stává se outsourcing jednoznačně výhodnějším řešením," píše se v analýze.

V podzimních komunálních volbách zvítězilo v Praze 10 hnutí ANO, těsně za ním skončila koalice Vlasta a TOP 09, tyto dva subjekty ale zůstaly v opozici. Naopak na vedení městské části se ANO pod vedením Radmily Kleslové dohodlo s ČSSD, Stranou zelených a Nezávislými pro Prahu 10. Menšinovou koalici pak podpořila ODS a KSČM. Zastupitelstvo má zde 40 členů.

IT zakázka- radnice Prahy 10 připravila zakázku na outsourcingové IT služby
- na příštích 6 let (4+2 roky, tedy s opcí na úpravu smlouvy po 4 letech)
- maximální cena zakázky je 150 milionů korun
- od roku 2010 platí radnice 29 milionů ročně
- opozice tvrdí, že je tendr o dvě třetiny předražený