O parku Parukářka je na třetí městské části slyšet každou chvíli. Je to jedno z nejpopulárnějších žižkovských míst, kam chodí denně zástupy pejskařů a které se stalo populárním i pro pořádání různých hudebních a kulturních akcí. Radnice Prahy 3 by nyní ráda vzhled parku proměnila.

Najala si proto známého architekta Josefa Pleskota, aby připravil urbanistickou studii, která navrhne další postup při úpravách parku. Městská část mu za to zaplatí zhruba milion a půl korun s daní.

Chceme, aby si lidé nepřekáželi

„Parukářka je rozsáhlý park v centru městské části, oslovili jsme architekta Josefa Pleskota, aby nám pomohl s rozčleněním prostoru. Chceme, aby tu vyžití našly maminky s dětmi, pejskaři, lidé, kteří si chtějí něco grilovat i ti, kteří hledají posezení u občerstvení, aby všichni měli svůj prostor a jejich zájmy se nekřížily a aby si vzájemně nepřekáželi," uvedla starostka trojky Vladislava Hujová (TOP 09).

Jedním z hlavních problémů parku je podle Hujové nejasné vymezení jeho hranic, se kterým souvisí nevyhovující umístění a stav současných vstupů. „Narušení přirozených hranic přerušením průchodnosti parku neuváženě umístěnou zástavbou v minulosti je jedním z příkladů chyb, které bude Josef Pleskot analyzovat a dle možnosti hledat vhodné řešení," vysvětlila starostka Hujová.

Předělávat zbytek parku je zbytečné

Proti záměru radnice se postavilo opoziční hnutí Žižkov (nejen) sobě (ŽNS), podle kterého není potřeba dávat milion a půl na další studii.

„Parukářka nepotřebuje zásadní koncepční úpravy, její dnešní uspořádání je vyhovující a funguje velmi dobře. Architekta je potřeba pro návrh vybudování nových přístupů od Jeseniovy ulice, na to by se měl architekt Pleskot soustředit, předělávat zbytek parku je nadbytečné. Prostředky by měla radnice směřovat do jiných zanedbaných prostor, kterých je v Praze 3 bohužel stále velký počet," říká Ondřej Rut (SZ), předseda zastupitelského klubu ŽNS.

Opozice chce o parku diskutovat

Opozice se bojí, že se úpravy vydají směrem, který park rozparceluje na zóny podle způsobů užívání a zabrání tak svobodnému pohybu lidí po prostranství. Kritizují také fakt, že do procesu přípravy úprav vedení trojky nezapojilo veřejnost.

„Požadujeme širokou veřejnou diskuzi a participaci občanů a občanek, a to nejen nad hotovou podobou studie, ale i nad její rozpracovaností a nad jejím zadáním i nad tím, zda je vůbec potřeba," sdělil Matěj Michalk Žaloudek, předseda žižkovských zelených.

Podle starostky je kritika neopodstatněná a opozice by měla ocenit, že se Parukářce bude věnovat architekt s takovou mírou odbornosti, jakou disponuje Pleskot.

„To samo o sobě již je zárukou vysoké odbornosti při hledání cesty a pozvednutí potenciálu tohoto místa. Nejde zde o to, co v parku chybí nebo přebývá! Jedná se o zachování a zvyšování kvality tohoto území včetně jeho návaznosti na okolí. Názoru veřejnosti si velmi vážíme, ale dovolím si konstatovat, že pokud se týká hledání koncepčního řešení, je rozhodující pohled odborníků a odpolitizování pohledů na danou záležitost by parku opravdu prospělo," zakončila starostka.

Josef Pleskot: - Jeden z mezinárodně nejrespektovanějších českých architektů. Učí na Fakultě architektury ČVUT a od roku 1991 vede v Holešovicích vlastní architektonickou kancelář AP ATELIER. Věnuje se projektování budov i krajinářské architektuře. 

- Mezi jeho díla v Praze patří přírodní stezka v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu v areálu Pražského hradu, kancelářská budova Palmovka Park v Libni či ústředí ČSOB Group v Radlicích. V poslední době si ho najala Central Group, aby navrhl plánované výškové budovy na Pankráci.

Čtěte také: Praha 3 schválila koncepci takzvaného chytrého města