Divadelníci pláčou. Město totiž ukrojilo z jejich už schválených víceletých grantů další částku.

Divadla tak přijdou o miliony korun. Pro některé je snížení již schválených grantů skoro likvidační. Některé divadelní instituce se připravují na to, že budou muset rušit představení či redukovat počet připravovaných premiér.

„Netušíme, jak bude vypadat druhé pololetí v naší scéně. První polovinu roku už ovlivnit nemůžeme. Máme nasmlouvané projekty,“ sdělil Deníku v reakci na snížení dotace Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa, které přijde o dva miliony korun.

Problém podle ředitele Hraba spočívá také v tom, že divadlo čerpalo peníze z Evropských fondů, které jsou podmíněné spolufinancováním.

„O peníze tedy nepřijdeme jen my, ale také naši partneři,“ vysvětlil Hrab.

Na čem mohou kulturní scény vlastně šetřit? „Těžko ušetříte na obligatorních výdajích, kterými jsou platby za nájem, služby a energie. Na tyto provozní věci jde polovina peněz,“ vyčíslil Hrab.

Jediné, na čem se podle něj dá šetřit, jsou divadelní představení.

Chybí koncepce

Ředitelé divadelních scén, kterým budou kráceny městské peníze, se shodují v jednom: Praze chybí koncepce pro podporu kulturních subjektů.

„Plošné snižování rozpočtů je špatné řešení. Pro nás pro letošek nebude likvidační, ale jenom proto, že máme sponzory, kteří ztrátu pokryjí. Jenže pro některé scény může být snížení grantů skutečně likvidační a to grantová komise a lidé z magistrátu bohužel nerozlišují,“ řekla Deníku Eva Kejrktová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla.

Které kulturní scény přijdou o nejvíce peněz?

Z osmatřiceti institucí, které se podílejí na divadelní, výtvarné, taneční, hudební, filmové a literární produkci, bude nejvíce zkrácen trojlístek kulturních scén.

Divadlo Archa bude mít méně o 2 miliony korun, Činoherní klub přijde o 1,79 milionu korun a Palác Akropolis bude letos chudší o 1,65 milionu korun.

„Hrozí ztráta profesionality divadel,“ varoval již dříve šéf Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Škrty se totiž mohou dotknout i technických profesí v divadlech. Mezi ně například paří práce maskérů a inspicientů.

Žaloby

Kritiku snižování již slíbených financí kritizují krom dotčených scén také zastupitelé z řad opozice. Bývalý radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) dokonce varoval před tím, že městu mohou kvůli krácení víceletých kulturních grantů hrozit i žaloby.

„Město se chová jako nespolehlivý partner, který není schopen plnit své závazky. Snížení rozpočtu se může rozhodnout nejdéle šedesát dnů od schválení rozpočtu města. Tato podmínka je stanovena ve smlouvách, které Praha s příjemci grantů podepsala. Snížení víceletých grantů bylo projednáno až sedmdesátý den po schválení rozpočtu,“ vysvětlil Kaucký, proč se obává, že se kulturní instituce mohou peněz domáhat formou žalob.

Deníkem oslovení šéfové kulturních scén se teprve na postupu vůči městu hodlají dohodnout. „Zatím nemohu říct, zda budeme podávat nějaké žaloby. Teprve se s řediteli ostatních scén sejdeme a projednáme společný postoj,“ řekl Deníku Ondřej Hrab s tím, že dříve poslali primátoru Bohuslavu Svobodovi (ODS) dopis s požadavkem, aby snížení grantů ještě uvážil. „Zatím nám ale neodpověděl,“ řekl Hrab. Podle současného radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09) ale není peníze kde brát.

„Ekonomická situace je taková, že jsme na granty letos rozdělili čtvrt miliardy beze zbytku. Peníze už skutečně není kde brát. Do budoucna se musí systém peněžní podpory pro umělecké scény změnit,“ zdůvodnil Novotný krácení rozpočtu již schválených peněz. Dále dodal, že všechny instituce, kterých se omezení týkalo, již v lednu obeslal dopisem, a proto se domnívá, že scény nebudu na snížení rozpočtu reagovat žalobami na město.

O kolik peněz scény přijdou?

Divadlo Archa 2 000 000 Kč
Činoherní klub 1 750 000 Kč
Palác Akropolis 1 650 000 Kč
Experimentální prostor Roxy/ NOD 1 200 000 Kč
Dejvické divadlo 1 000 000 Kč
Divadlo Na Fidlovačce 950 000 Kč
Pražská komorní filharmonie o. p . s. 900 000 Kč
Pražské komorní divadlo 875 000 Kč
Rock Café 800 000 Kč
Meet Factory 650 000 Kč
Divadlo komedie 625 000 Kč.