Mezi první vlaštovky patřilo kulturní centrum na Nákladovém nádraží Žižkov, funkcionalistický objekt nádraží se od roku 2013 do roku 2015 stal místem konání koncertů, přednášek a představení všeho druhu. Prostor na Žižkově převzal Národní filmový archiv, letos už ale neotevřel.

Netradiční podniky.Zdroj: Deník

Tvůrce původní myšlenky Matěj Velek ale přišel v roce 2016 s projektem Kasárna Karlín, který s ním vytvořili a spravují kolegové z neziskové organizace Pražské centrum. Po více než ročním jednání se mu s podporou místních politiků povedlo uzavřít smlouvu na novou budovu a nádvoří do roku 2020. Kasárna se tak stala novým kulturním centrem, kam Pražané vyrážejí na koncerty, výstavy i do kina.

Prostor pro umělce

„Původní armádní kino jsme vybavili technikou pro digitální projekci a chceme do něj vrátit i promítání z filmového pásu. Z bývalé vojenské tělocvičny se stala galerie Karlin Studios. V garážích je dnes klubová scéna zejména pro koncerty živé hudby a pro menší divadelní představení. Největší dřinu představovalo zpřístupnění bývalého armádního bazénu a vytvoření denní kavárny v jeho předsálí,“ popisuje Velek.

Mezi další zajímavé projekty, které ale mají spíše krátkodobé vyhlídky, patří také prostor39, bývalá tiskárna na Žižkově, ve které od léta funguje otevřený komunitní prostor pro co-working, ale i ateliéry pro umělce, fotoateliér a sítotisková dílna.

Na svědomí ho má skupina přátel okolo squattu Milada a spolku Green Doors. V budově určené k celkové rekonstrukci se dočasně snaží vytvořit komunitu místních i umělců a zároveň dát v kavárně příležitost k zaměstnání znevýhodněných osob.

Kultura a dobré jídlo k sobě našly cestu

Umělecky se profiluje projekt Petrohradská kolektiv Daniela Konopáče a Edity Štrajtrové sídlící v bývalé vršovické čokoládovně. Komplex nabízí desítky ateliérů a rezidentní programy pro umělce, galerii a také plejádu koncertů, autorských čtení a přednášek pro veřejnost.

Původně byl plánován do roku 2017, kvůli průtahům v demoličním a stavebním řízení se ale umělcům pobyt ve Vršovicích prodlužuje. Po zbourání čokoládovny vyroste na místě nedaleko vršovického nádraží rezidenční bydlení, zakladatelé Petrohradské kolektiv se ale už poohlížejí po dalších prostorách.

Za dohodu s developerem vděčí svému vzniku i Manifesto market, který před několika týdny uvítal první návštěvníky. Plácek nedaleko Florence pod magistrálou ožil kontejnerovým městečkem, v němž nepotřebujete hotovost. Platí se totiž pouze kartou.

Tisíce lidí denně

"Naší ambicí bylo vytvořit nové místo na kulturní a gastronomické mapě Prahy, kam se budou lidé vracet. Kde se budou potkávat místní i turisté, lidé z nedalekých kanceláří i hipsteři, rodiny s dětmi, lidé z okolí, i lidé, kteří Prahou jen projíždějí, a ukazuje se, že je to inkluzivní místo." řekl o projektu Martin Barry, zakladatel organizace reSITE a iniciátor marketu.

"Zajímavé je, že na Manifestu pracuje nebo nějak bylo do jeho vzniku zapojeno přes 25 národností. Od architektonického návrhu, konceptu, až po kuchaře nebo obsluhu. Denní pohyb návštěvníků je v tisících,“ doplnil. Manifesto bude muset časem ustoupit projektu ze studia Zaha Hadid Architects, již nyní má ale nabídky na přesunutí se na jiná místa Prahy i do zahraničí.