Letošní letní počasí si s Pražany často pohrává. Klidný teplý podvečer se během chvíle promění v bouřku se silným větrem.

I proto hlavní město v těchto dnech intenzivně prořezává stromy v ulicích Prahy. Uschlé větve jsou totiž velmi nebezpečné a mohou při pádu snadno velmi vážně zranit člověka nebo poškodit vozidla.

Například v pátekse tak dostalo na Bělohorskou ulici v Praze 6, kde specializovaná firma prořezala 57 stromů, v dalších dnech se pakdojde třebana ulici Komunardů.

„Na tuto činnost měla technická správa komunikací (TSK) v letošním roce 90 milionů korun, v souvislosti s Projektem čisté a zelené Prahy byl rozpočet navýšen o dalších 36 milionů,“ sdělila Simona Kijonková, mluvčí projektu.

Tři spadlé stromy

Při posledním silném větru spadly v oblasti ve správě TSK pouze tři stromy, jeden v Holešovicích v Praze 7 a dva v Praze 6. Dva z těchto stromů už přitom čekalo podle plánu pokácení. „Žádné škody ani zranění tentokrát stromy nezpůsobily. Letošní léto je však hodně extrémní a příště by to tak být nemuselo. I proto je nutné včas odstranit co nejvíce uschlých větví respektive stromů,“ pokračovala Kijonková. close zoom_in

Na prořez se prioritně vybírají hlavně místa, kde se pohybuje hodně lidí nebo vozidel. „Nelze to dělat celoročně. Například na jaře, kdy na stromech začínají růst listy, to není možné, pouze ve výjimečných případech, kdy by například strom akutně ohrožoval bezpečnost obyvatel,“ doplnila.

Práce neprovádí přímo technická správa komunikací. „Stará se o to specializovaná společnost, která má potřebnou techniku a také odborné zaměstnance,“ sdělil kluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Technická správa má na starosti celkem 42 570 stromů a dalších 11 940 keřů na území hlavního města. „Jedná se většinou o zeleň, která se nachází přímo v ulicích města u chodníků a silnic,“ dodal.

Na Projekt čisté a zelené Prahy uvolnilo hlavní město přibližně 250 milionů korun. Je rozdělen na tři hlavní oblasti: čisté ulice, zeleň a zlepšení možností pro rekreační vyžití v lesích a parcích hlavního města. Znamená to například více úklidů a oprav chodníků, zvýšením počtu odpadkových košů, navýšením počtu zeleně – např. výsadbou stromů, keřů, květin a dalším.