Sdílení obecně, se stává velmi oblíbeným fenoménem. Sdílení automobilů není výjimkou. Bez starosti s údržbou a parkováním, bez zbytečných výdajů. Využít vůz jen když je opravdu potřeba a dál se o nic nestarat. Tomu přichází na chuť čím dál víc lidí. Koupit si elektromobil není zatím tak úplně běžné a proto možnosti sdílet právě tenhle druh auta mohou ocenit ti, kteří o jeho koupi uvažují.

K dispozici bude patnáct vozidel

Protože z průzkumu vyplynulo, že carsharing v hojné míře využívají právě fanoušci elektromobilů, rozhodla se Pražská energetika ve spolupráci s firmouCar4Way a magistrátem, zaměřit nový projekt právě na ně. Po hlavním městě bude rozmístěno patnáct elektromobilů Volkswagen e-Golf. Ty si mohou Pražané vypůjčit po registraci a uhrazení vratné kauce. Hodina vypůjčení je vyjde na 180 korun. Do budoucna není vyloučeno, že další vozy přibudou.

Patnáctku elektrických automobilů od Car4Way bude možné dobíjet jen u stanic ze sítě PRE. Těch je na území Prahy 27. „Auta jsou nastavena tak, že během dobíjení neplatíte paušální poplatek. Pokud si například rezervujete vůz na osm hodin, ale po tři hodiny bude auto parkovat připojené v nabíječce, platíte hodin jen pět,“ popisuje manažer společnosti Car4Way Hynek Homola.

Ušetří ovzduší i parkovací místa

Jedno auto na carsharing může podle autorů projektu nahradit v provozu až dvanáct vozů pro osobní užívání, což by při větším rozšíření carsharingu přineslo úsporu stovek parkovacích míst. Elektromobily navíc při provozu neznečišťují ovzduší. To zatím bohužel neplatí o jejich výrobě, která naopak pro životní prostředí zátěží je.

Dalším problémem je potom nedostatek dobíjecích stanic. V hlavním městě funguje asi osmdesát nabíjecích stanic. Z toho jen dvanáct tvoří takzvané rychlé nabíječky, které běžný elektromobil dobijí zhruba za půl hodiny. Magistrát nyní chystá výstavbu dalších devětapadesáti nabíjecích stanic. Devět z nich-„pomalých"-má sloužit řidičům na záchytných parkovištích P+R. Padesát rychlonabíječek město umístí do vybraných často navštěvovaných lokalit.