Poněkud odpudivý prostor připomínající součást odpadního systému, který byl hojně využíván jako parkoviště i místo k vykonání potřeby kolemjdoucích. Tak byl po dlouhá léta vnímán průchod vedoucí z Divadelní ulice na poloostrov Smetanova nábřeží. 

S plánem vyčistit a zpřístupnit veřejnosti pozapomenuté a špinavé místo přišlo hlavní město v loňském roce. Práce začaly letos v dubnu, kdy byly odstraněny graffiti na zdech klenutého průchodu i další nepořádek nebo dokonce výkaly. Náklady na obnovu místa se vešly do 200 tisíc korun. 

Na noc se bude uzavírat

Na přilehlém poloostrově v samotném centru města navíc vznikl prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, kde budou k dispozici například stolky pro piknik, mobiliář, opalovací zóna s lehátky i nové sociální zařízení. Součástí bude i možnost občerstvení, avšak nebude se zde podávat tvrdý alkohol. Čapadlo se bude denně v 22.00 uzavírat mříží a přes celou noc bude zajištěn dohled security.

„Pražanům vracíme další kus veřejného prostoru v srdci města, kterému se dříve vyhýbali. Jsem moc ráda, že otevřením čapadla zpřístupníme prostor také lidem na vozíku nebo rodičům s kočárky, aby si i oni mohli užít říční atmosféru s výhledem na Pražský hrad,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

„Zprůchodnění čapadla Hollar vnímám jako první etapu revitalizace náplavky a věřím, že už brzy na ni naváže pěší lávka a částečná revitalizace čapadla v Anenském trojúhelníku. Praha 1 v uplynulých měsících spolu s Fakultou sociálních věd UK, místními občany a Magistrátem hl. m. Prahy značně zkultivovala zdejší proluku mezi Smetanovým nábřežím a Divadelní ulicí, jejíž stav místní občany velmi trápil," sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma.