Na cizincích jsou hodně závislé kempy v Praze. Potvrdila to vedoucí recepce dolnopočernického Campu Sokol Kateřina Borovičková.
„Počet rezervací je zatím minimální. Je to dané naší specifickou situací. Jako pražský kemp jsme hodně závislí na zahraniční klientele. V minulých letech k nám jezdilo mnoho Dánů nebo Holanďanů s obytnými vozy. A z jejich pohledu trvá v cestování k nám, navíc přes dvoje hranice, stále nejistota a nestabilita. Pro Čechy je pořád netypické, aby trávili týden nebo dva v kempu v Praze,“ řekla.
Počasí kempování zatím nepřeje
To, zda čeští turisté dokážou nahradit výpadek cizinců, si netroufají odhadnout ani na Slapech. Vedle dříve obvyklých turistů s trabanty z NDR nebo už porevolučních Holanďanů, jimž se zvlněná krajina Povltaví obzvlášť zamlouvá, využívali před covidem zajímavé prostředí údolní nádrže zejména naši sousedi ze Slovenska.
„Nedokážu odhadnout, jestli čeští turisté nahradí výpadek těch ze zahraničí. Každopádně na léto máme ještě dost místa,“ potvrdil správce kempu Marina & Glamping v Nové Živohošti Michal Václavík.
I na břehu Berounky pořád mají milovníci kempování šanci. V Campu Srbsko zatím například evidují minimální počet registrací k ubytování. Důvodem bude s velkou pravděpodobností nezvykle chladný a deštivý květen. „Zatím máme minimální, prakticky žádný zájem o ubytování. Bude to zřejmě kvůli nepřejícímu počasí,“ uvedla provozovatelka kempu Pavla Horáčková.
Jako z jiného světa pak působí zprávy od majitele kempu v Ostré na Nymbursku Davida Václavíka. Koronavirové časy přežil podle svých slov jen tak tak. Nyní se však situace mění a s uvolněním opatření registruje obrovský zájem.
„Lidé jsou doslova nadržení, těší se na pobyt v kempu. Jde jak o majitele karavanu, tak zájemce o pobyt pod stany,“ říká provozovatel kempu. „Ozývají se mi školy v přírodě, které by u nás chtěly zajistit pobyt, nebo třeba z vysokých škol, jejichž zástupci u nás chtějí pořádat třeba víkendové semináře,“ řekl David Václavík.
Pokud byly peníze, opravovalo se
V době koronavirových opatření se kempy pokusily alespoň zvelebit zázemí pro návštěvníky. Tedy pokud na to majitelé měli peníze, o jejichž značné množství je covid připravil.
„Uzávěry jsme využili k inventurám recepce a skladů nebo k opravě zábradlí u restaurace. Na větší investice ale nebyly finance,“ přiznala Kateřina Borovičková z pražského Campu Sokol.
Ta teď doufá, že se podaří obnovit motivační program pražského magistrátu, který jim loni přivedl aspoň nějaké návštěvníky.
Pokud se totiž někdo ubytoval v metropoli, získal i vstupenky do zoo či galerií a muzeí. Jak bude program vypadat letos, chce magistrát oznámit v červnu podle uvolňování protiepidemických opatření.