Rekord: čtyřicet milionů

„V běžné nabídce ale tento byt nefiguruje. Žádné podrobnosti uvést nemůžeme, protože majitel bytu si to nepřeje,“ sdělili zástupci kanceláře. Takto drahé byty prý ale většinou bývaly dřívějším sídlem význačných osobností. „Obecně se dá říct, že jakmile cena za čtvereční metr překročí sto tisíc korun, musí tam být něco navíc. Takové nemovitosti se ale velmi špatně shánějí, a jejich nabídka je tudíž omezená,“ dodala kancelář. Od počátku roku prodala AAA nejdráže rovněž byt na Starém Městě, a sice 150metrový za 40 milionů korun.

Poptávka roste o patnáct procent

Poptávka po luxusních bytech se ale rok od roku zvyšuje, proti loňsku odhadují odborníci tak o patnáct procent. V průměru jsou lidé za čtvereční metr bytů na lukrativních adresách ochotni utratit okolo 70 tisíc korun, i když ani 127 tisíc nebývá výjimkou. Tuto zkušenost má například Praha 1 s bytem v Pařížské ulici. Manželský pár si tam před časem pořídil 80metrový byt za více než 10 milionů.

Lidé však nešetří nejen na ceně, ale ani na rozměrech. Mnohé z kupovaných bytů v centru města si co do rozlohy nezadají s celými sídly. Například na Národní třídě prodala radnice už asi před dvěma roky sedmipokojový byt o rozloze 315 metrů čtverečních za 18 milionů.

Františkáni by se divili

V současné době patří zřejmě mezi nejdražší byty ty, které se dokončují ve Františkánské zahradě. Za 3+1 o 136 metrech dal majitel 29 milionů, za mezonetový byt o sedmi pokojích a 326 metrech pak necelých 65 milionů. Většina bytů byla zamluvená, ještě než je začala Sekyra Group stavět.

Vyšehradský nadstandard

Mezi rekordní ceny bytů se rozhodně zařadí ty, které vznikají ve svahu u Vyšehradu, v ulici Na Topolce. Domov tam najde 27 rodin a cena za čtvereční metr se pohybuje od 45 do 95 tisíc. „Jakmile se potenciální majitelé bytů o projektu dozvěděli, tak velkoryse nakupovali. Dům byl téměř v mžiku rozprodán. Kdo si uvědomil, jak je to jedinečné místo, tak investoval,“ uvedl ředitel společnosti AT Development Petr Šimek. Dům má zatím hotovou jen hrubou stavbu, první majitelé bytů se do nich budou stěhovat příští rok v březnu. Největší pětipokojový byt má 210 m čtverečních.

„Pokud jde o luxusní bydlení, zatím lze říci, že poptávka trvá. Je však třeba poznamenat, že skupina zájemců není nikterak masivní a v celkovém spektru klientů setrvale tvoří jen několik procent,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Central Group Aleš Novotný.