„Jedná se o pilotní projekt, kterým se městská část snaží zvyšovat bytovou plochu,“ řekl před hlasováním místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS).

S nabídkou přišla radnice loni

Proces začal již v loňském roce, kdy bylo vyhrazeno pět nebytových prostor v žádané lokalitě Starého Města, které byly nabídnuty k pronájmu s tím, že když je do určité doby nájemce přebuduje na byty, mámožnost si je odkoupit.

Radniční opozice ale protestuje. Podle ní je problematická nízká cena a také neprůhledné podmínky prodeje. „Na tři prostory nepřišla žádná nabídka, o zbývající dva mělo zájem více subjektů, ale většina z nich nesplnila zadané podmínky,“ informoval předseda finančního výboru zastupitelstva Jan Votoček (ED).

Výhrady k ceně i způsobu prodeje

V praxi to znamená, že na zbylé dva prostory v Pařížské a v Kožné ulici zbyli pouze dva zájemci – na každý jeden. Prostory v Pařížské ulici o celkové rozloze 375 metrů čtverečních tak získá Daniel Beneš, první místopředseda představenstva ČEZ, a to za cenu kolem 30 milionů korun.

Druhý nabízený prostor v Kožné ulici o celkové rozloze 284 metrů čtverečních získá předseda představenstva dozorčí rady Škody Praha Vladimír Johanes s manželkou za necelých 16 milionů korun. Právě proti ceně a způsobu prodeje se opozice na radnici Prahy 1 bouří.

„Prodávat celé patro v nemovitosti není nejvhodnější. Mělo by být rozděleno a prodáváno zvlášť, aby i běžní obyvatelé mohli žádat o prostory normálních velikostí bytů. I celková cena by byla vyšší,“ navrhoval například zastupitel Filip Pospíšil (SZ). „Průměrná cena 90 000 korun za metr čtvereční plus náklady na opravu a přestavbu na byt, tedy přibližně sto tisíc korun za metr, není v Pařížské ulici adekvátní cena. Ta se pohybuje nejméně kolem 150 tisíc za metr,“ doplnil zastupitel Jaroslav Škárka (Věci veřejné).

Postup radnice obhajuje starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). „Myslím si, že je to tržní cena. Investora ještě čeká nákladná přestavba nebytových prostor na byt,“ prohlásil.

Spekulativní nákup?

Jednou z podmínek pronájmu a pozdějšího prodeje je také to, aby se nový vlastník do bytu přestěhoval, nahlásil tam své trvalé bydliště a bydlel v něm. O tom pochybuje sousedka jednoho z investorů Marie Koblihová z Široké ulice.

„Pan Beneš si v loňském roce koupil byt v našem domě v Široké ulici, stejně jako dalších sedm jiných lidí, z nichž ani jeden v domě nebydlí. Byty koupili pouze ze spekulativních důvodů,“ uvedla Koblihová. „Pan Beneš bude samozřejmě muset splnit naši podmínku. Trh s byty mu ale umožňuje, aby bytů vlastnil, kolik chce,“ odmítl podezření starosta Hejma.

Proti jsou také obyvatelé domů

Ani přes schválení záměru zastupitelstvem nemají ale zájemci o atraktivní prostory v centru města vyhráno. Jejich přeměně na byty se brání ostatní vlastníci bytů v domech. Jestli se nakonec ukáže podobný způsob zvyšování bytové plochy v centru města jako výhodný pro obec i její kasu, nebo zda to byl výstřel do tmy, který přinesl užitek pouze zmiňovaným kupcům, ukáže až čas.