Předseda bytového výboru Jan Matoušek (ODS) je jednatelem stavební firmy Faraon, která podle informací televize Nova získávala v minulosti mnoho zakázek na rekonstrukce objektů patřících městské části. Matouškův systém měl fungoval tak, že byl vybrán nájemník, firma Faraon poté provedla rekonstrukci, jejíž cena byla nájemníkovi odečítána tak dlouho, dokud si ji takzvaně neodbydlel. Po tu dobu platil snížené nájemné. Radnice tak vlastně platila za zakázky firmy Faraon.

„Ve většině případů šlo o přímé zadávání od správních firem, ty ostatní schvalovala rada. Praktikuje to tak už od minulého volebního období a zřejmě v tom pokračuje,“ řekl včera zastupitel Ondřej Gál (ODS). Kromě těchto zakázek měl Matoušek získat velmi výhodně i bytový dům. Nemovitost, která má podle dostupných informací cenu okolo deseti milionů korun, pořídil za dvě stě tisíc. Původně ji od městské části koupila pro svou firmu jedna z nájemnic. Cena byla přibližně dva a půl milionu. Ovšem právě celou firmu od ní poté odkoupil právě Matoušek.

Za toto chování sklízí kritiku opozice. Ta se ho proto dnes pokusí vyzvat k odstoupení z funkce. „Vyzveme ho, aby opustil svůj post předsedy bytového výboru. Byl bych pro, aby to bylo navrženo jako bod programu,“ potvrdil informaci Gál. I předseda kontrolního výboru Ondřej Velek (SZ) by uvítal Matouškův odchod. „Odvolat ho může jedině zastupitelstvo. My jako opozice to můžeme navrhnout. Pokud se ale neprokáže jeho přímé obohacení, tak to koalice zřejmě neudělá. On to bude moci morálně uhrát, že jsou špatná pravidla a on jedná v souladu s nimi,“ obává se Velek.

Výzva zelených

Strana zelených se zřejmě pokusí na dnešním zasedání vyzvat Matouška, aby svou funkci sám složil, když práci předsedy nemůže dělat transparentně. Starosta Prahy 5 Milan Jančík chování zastupitele včera nechtěl komentovat. „Je to věc pana Matouška. Proč by k tomu měl pan starosta něco říkat? Nebude se k tomu vyjadřovat. Pravděpodobně se sejde nějaké grémium, které to projedná,“ uvedl včera mluvčí radnice Jan Šlajs. Vyjádření Matouška se Deníku nepovedlo získat. Nejprve přislíbil rozhovor, později už telefon nezvedl.