Kontroly ubytovacích zařízení v centru města má na starosti Živnostenský úřad Prahy 1, který jich průběžně provedl asi 50. „Řada ubytovacích zařízeních je provozována v bytových domech, takže jsou zkolaudovány jako normální byty. (…) Kolika případů se to týká v tuto chvíli nevím. Pro Prahu 1 je to ale velký problém, se kterým se dlouhodobě potýkáme,“ řekl na tiskové konferenci starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Provoz těchto nezkolaudovaných a nezpoplatněných hotelů provází řada problémů. Obyvatelé domů si stěžují na hluk, nepořádek a provozovatelé zařízeních se navíc tímto způsobem vyhýbají místnímu poplatku z ubytování. Celkové způsobené škody zatím radnice nevyčíslila.

Část z nezaplacených poplatků sice městská část získá z uložených pokut, podle Lomeckého by si ale současný stav zasloužil legislativní změnu, která by sankce zvýšila. V současné době totiž mohou kontroloři uložit pokutu jen v řádu tisíců. „Máme poměrně omezené možnosti, jak se tomuto protiprávnímu jednání bránit. Provozovatelé se často schovávají za to, že se nejedná o ubytovávání, ale jen o krátkodobé přespávání známých,“ dodal starosta s tím, že kontroly budou pokračovat i nadále.