Soubor panelových domů s 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Společnost obdržela oznámení a vítězství ve výběrovém řízení 

Nájemníci s prodejem nesouhlasí a tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. „Považujeme celé výběrové řízení za nelegitimní včetně jeho výsledku," řekl Ondřej Václavík za iniciativu Moje Písnici. Zástupci nájemníků podle něj mají připravené podklady pro několik druhů právních kroků. ČEZ jejich argumenty odmítá.

Společnost Kennial potvrdila, že obdržela oznámení, že se stává vítězem výběrového řízení. „Arca se zavazuje, že bude plnit všechny smluvní a zákonné podmínky. Deklarujeme, že budeme hledat optimální konsensus se současnými nájemníky bytů týkající se jak výše nájemného, tak i jejich odprodeje," řekla mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Arca získala bytový fond se 739 byty o rozloze 54 tisíc metrů čtverečních, dodala.

Město prý přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo

O nákupu bytů uvažovalo i hlavní město, nakonec ale nabídlo bezúročnou půjčku Praze-Libuši, pod kterou Písnice spadá. Městská část ji ale podat nestihla. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo," řekl v pondělí starosta Jiří Koubek (TOP 09). 

V tiskové zprávě zaslané médiím poté uvedl, že to byla pouze "hra na voliče". „Fakticky nám magistrát bohužel neposkytl žádnou součinnost a v boji o osudy obyvatel sídliště Písnice jsme zůstali sami," uvedl Koubek. Faktickou odpovědnost podle něj nesou především politici z ČSSD a hnutí ANO, kteří jak na vládní i magistrátní úrovni kromě obecných deklarací nic neudělali.

Starosta se s novým majitelem dohodl na osobní schůzce. „Zajímá mě názor nového nabyvatele, jak hodlá postupovat s veřejným prostranstvím, které se na sídlišti nachází, a také jeho představa, jak hodlá naložit s tímto rozsáhlým bytovým fondem," uvedl Koubek.

Krúpova firma vlastní dva výrobce minerálních vod 

Slovenský podnikatel Krúpa, který je statutárním ředitelem firmy Kennial, se angažuje také například v kauze OKD, dříve nabídl, že firmu koupí. V Česku vlastní jeho firma Arca Capital Bohemia například výrobce minerálních vod Karlovarská Korunní a Ondrášovka.

Kromě vítěze soutěže o bytový fond, které se zúčastnilo pět společností, v pondělí ČEZ oznámila také firmy, které získají obchodní centrum a byty ve Vršovicích. Firma STN Invest nabídla za obchodní centrum 68,2 milionu korun, což byla nejvyšší nabídka z devíti zájemců. Bytový dům v Praze 10 získá firma Aida Praha za 72,2 milionu korun. Zájem o něj mělo sedm společností.

Vizitka slovenského finančníka Pavola Krúpy (44) a jeho společnosti Arca Capital (společnost Kennial, kterou vlastní Krúpa, získá více než 700 bytů společnosti ČEZ v Praze - Písnici):- Krúpa se narodil 6. března 1972 v Bratislavě, vystudoval tamní Ekonomickou univerzitu (1994). Podnikat začal na střední škole, kdy prodával oblečení ze zahraničí. „Můj první obchod byl takový, že jsem v Rakousku nakoupil zimní bundy po sezoně za několik set a před další zimou je prodával za dva a půl tisíce," svěřil se nedávno studentům pražské VŠE.
- Později založil společnost prodávající finanční a pojišťovací produkty. Jeho společníkem byl už tehdy Peter Krištofovič, nyní jeden z nejbohatších Slováků. V polovině 90. let se Krúpa zaměřil na obchodování s cennými papíry, příležitost se mu otevřela díky kupónové privatizaci. Už tehdy slovenský finančník skupoval akcie různých společností, které se ziskem prodával.
- Společnost Arca Capital založil na Slovensku v roce 2003, v České republice na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho firma Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) akcie firmy Moravia Energo. Díky obchodu s třetinovým podílem v obchodníkovi s energií (který později zkrachoval) tehdy Gross vydělal podle médií během několika měsíců 80 milionů korun.
- Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od uprchlých podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes z Marily drží jen Ondrášovku. Loni k Ondrášovce přikoupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní, čímž vznikne nápojářská skupina s obratem přes 800 milionů korun. Pod Arca Capital spadá také minerální voda Šaratica.
- Krúpu média někdy označují za "nájezdníka", jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Aktuální je jeho výpad na americkou GE Money kvůli podmínkám, za kterých Američané získali část Agrobanky, či na Zdeňka Bakalu v otázce krachujícího OKD. Krúpova skupina Arca Capital se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídla, že těžební firmu koupí. Krúpa ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů.
- Finanční skupina Arca směřuje svou činnost na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Skupina působící především ve střední a východní Evropě má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Skupina spravuje aktiva okolo 700 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč).
- V červnu 2015 majoritní vlastník skupiny Krúpa převedl část svého podílu na své dlouholeté spolupracovníky Rastislava Veliča a Henricha Kiša. Velič získal 20 procent a Kiš deset. Krúpa zůstal se 40 procenty hlavním akcionářem. Celkem 30 procent společnosti zůstalo dlouholetému obchodnímu partnerovi Peterovi Krištofovičovi.
- Mezi klíčové projekty skupiny patřily obchod s akciemi slovenské Zentivy či společnosti Moravia Energo, koupě nejvýznamnějšího výrobce škrobu v Česku, havlíčkobrodské společnost Natura, nebo prodej areálu BCT v Bratislavě. Rozsáhlé investice uskutečňuje Arca také na Ukrajině.
close Pavol Krúpa info Zdroj: Deník zoom_in  

Čtěte také: Praha odmítá Libuši pomoci řešit kauzu bytů v Písnici, tvrdí starosta