„Je to učebnicový případ tunelování nemocnice,“ zlobí se Rath. Podle jeho slov kraj brandýskou nemocnici prodal firmě PP Hospitals v roce 2007 za 7,8 milionu korun – načež nabyvatel začal získaný majetek rozprodávat: polikliniku v Čelákovicích za 3 miliony, dům na náměstí v Brandýse za 2,8 milionu, lukrativní pozemky o výměře 20 tisíc metrů čtverečních za 38 milionů. Nakonec firma prodala zbytek majetku nemocnice novému vlastníkovi; dostala prý zajímavou nabídku. Podle slov současného hejtmana mohl tyto prodeje, pokud už měly proběhnout, uskutečnit kraj – a nemusely na nich vydělávat soukromé subjekty.

Policie: K trestnému činu nedošlo

Levice již v minulosti podala v souvislosti s privatizací nemocnic trestní oznámení a v roce 2008 se případem zabývala i protikorupční policie. Závěr zní: nedošlo ke spáchání trestného činu. „Politická odpovědnost je ale jasná,“ tvrdí hejtman a ukazuje na svého předchůdce, jenž prý musel milionové přesuny umožnit; ať už vědomě, nebo nevědomě.

„Je to ve stylu jedna paní povídala,“ reagoval Bendl, jenž odmítá jakékoli pochybení. „Majitele PP Hospitals Martina Vojtíška jsem v životě neviděl, nejednal jsem s ním – a ani nemluvil,“ řekl bývalý hejtman, podle jehož slov není Rathovým cílem nic jiného než špinit. „Naprosto odmítám, že by privatizace nemocnic byla propojena s lidmi ODS, jak tvrdí současný hejtman,“ prohlásil Bendl s tím, že jeho politický protivník „opakovaně útočí argumenty, které byly již 150krát vyvráceny“. „Proběhlo výběrové řízení podle zákona, jež bylo medializováno a řádně projednáno v krajském zastupitelstvu – na rozdíl od toho, co se děje v nemocnicích dnes,“ zdůraznil Bendl.

Podle dostupných informací se nicméně finančními toky kolem nemocnice v Brandýse zabývá policie znovu, na základě trestních oznámení podaných novým majitelem. Bývalý vlastník ale argumentuje: majitel hledá záminky, když chce zakrýt, že se nedaří…