„Rozmýšleli jsme se s přítelem, že bychom šli do vlastního,“ vypráví pětadvacetiletá Alena Nejedlá z Petrovic, která bydlí v nájemním bytě. „Ale hypotéka je velký úvazek, zejména teď, když se všude mluví o krizi a nejistotě,“ dodává.
Nabídka bytů převyšuje v současné chvíli dvakrát až třikrát poptávku.
„V roce 2008 nastal velký boom na trhu realit a postavilo se mnoho bytů. Pak ale nečekaně přišla krize a od té doby, poslední čtyři roky, visí tyto byty neobsazené,“ vysvětluje situaci ekonomická analytička Markéta Šichtařová.
„Minulý rok se spekulovalo o tom, že se od začátku letošního roku zvýší DPH na stavební práce a že od 1. 1. 2013 se zvýší podruhé. Kdo mohl, kupoval si byt za starou cenu. Nyní, na počátku roku 2012, spekulace utichly a poptávka po nových bytech je mizerná,“ dodává. Developerské společnosti v současnosti nabízí v Praze okolo 6 000 bytů, ročně se na trhu s novostavbami prodá zhruba 3 000.
Analýzy, které zkoumají vývoj pražského rezidenčního trhu, uvádějí, že na konci ledna mělo hlavní město přes 2 600 postavených, avšak neprodaných bytů a z toho téměř 30 procent je v realitní nabídce více než dva roky.
Realitní kanceláře a developeři však tuto skutečnost úplně nepřipouští a vývoj pražského rezidenčního trhu vidí spíše optimisticky.
„Máme pro to tři důvody, a sice nízké úroky hypoték, další očekávané zvýšení DPH a příznivé ceny bytů,“ uvádí Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group, která patří spolu se společnostmi FINEP, Skanska Reality a Ekospol k největším developerským firmám na českém trhu.
Výsledek prodeje bytů však předpovídali analytici původně horší, protože nepočítali s podzimním skokovým nárůstem prodeje, které zapříčinilo chystané zvýšení DPH od počátku roku. „Poptávka po novém bydlení mírně poklesla, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že se jedná o přechodný stav,“ uvádí tisková mluvčí společnosti FINEP Pavla Temrová.
V budoucnu 20 tisíc nových bytů
„Pokles přikládáme jednak z hlediska prodeje mimořádně úspěšnému prosinci 2011, jednak samozřejmě i zvýšení DPH,“ dodává.Podle Českého statistického úřadu se v Praze nachází 496 911 obydlených bytů. Z toho je v osobním vlastnictví 62 900, nájemních bytů je téměř třikrát více.
Developeři však plánují v nejbližších letech postavit dalších až 20 800 nových bytů v rezidenčních projektech s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy pražského rezidenčního trhu, kterou provedla společnost Ekospol. Za poslední dva roky vzrostlo toto číslo o téměř 40 procent.
Ale kvůli krizi na realitním trhu se předpokládá, že bude nakonec postavena méně než polovina.
Po boomu logicky přichází útlum
A jaké plány mají developeři pro tento rok? Dokončit zhruba 2 300 bytů. „Je však vidět, že se stavební činnost hodně utlumila a naopak prudce klesá. Pro tento rok se plánuje postavit méně bytů než v minulých letech, protože zájem je malý,“ vysvětluje Šichtařová. Co však dělá starosti developerům, může potěšit budoucí zájemce, protože převis nabídky snižuje kupní cenu. Podle průzkumu společnosti Skanska Reality klesla loni průměrná cena za nový byt o 8,5 procenta. Pokles má pokračovat i letos.
- Pražští developeři by chtěli postavit nejvíce bytů na území Prahy 4, 5, 9 a 10.
- Nejatraktivnějšími lokalitami jsou pro stavební společnosti Uhříněves, Horní Měcholupy, Hostivař, Hloubětín, Letňany, Modřany, Stodůlky.
- Zájem mají i o Prahu 3 Žižkov.