Praha dlouhodobě usiluje o zajištění bydlení pro podporované profese i pro občany, kteří se ocitli v sociální tísni. Vzhledem k tomu plánuje pořídit několik objektů k bydlení či ubytování s celkovou kapacitou až 500 osob.

Většinu financí na nákup nemovitostí se město snaží zajistit úvěrem od Rozvojové banky Rady Evropy. Jednání o úvěru zatím úspěšně prošlo prvním kolem bankovního interního hodnocení.

Připravují se i další projekty

Bude se jednat o bydlení nebo alespoň ubytování v bytových domech nebo ubytovacích zařízeních jako jsou hotely, hostely či ubytovny v běžné bytové nebo smíšené zástavbě a v dobré dostupnosti hromadné dopravy. Počítá se s tím, že pokoje budou vybaveny vlastním sociálním zařízením a ideálně i místem pro přípravu jídla či možností stavební úpravy.

Nejen mimopražští hasiči, záchranáři, policisté a další veřejní zaměstnanci, ale i lidé v sociální tísni jsou cílovou skupinou tohoto projektu. Tzv. „humanitární ubytovny“ pro lidi v tíživých sociálních a životních podmínkách, zřízené v prázdných hostelech nebo hotelech se ukázaly být během jarní koronavirové pandemie mimořádně vhodným řešením.

„Nové ubytovací kapacity přispějí také k řešení situace lidí v bytové nouzi. Mezi další připravované projekty patří například městská nájemní agentura, fond na podporu úhrady kauce na nájem, různé typy garancí pro soukromé pronajímatele nebo kontaktní místa pro bydlení,“ sdělil radní pro oblast bydlení a transparentnosti Adam Zábranský.