Za zhruba dva týdny rozdali strážníci na území první městské části první pokuty. „Od začátku března jsme zatím uložili tři sankce a upozornili 17 lidí na nová pravidla," uvedl ředitel městské policie na Praze 1 Miroslav Stejskal. Zatím podle něj strážníci postupují s hudebníky na ulicích, kteří porušují vyhlášku, mírně.

Když strážníci narazí na příliš hlasitého buskera poprvé, tak ho bez sankce upozorní na nová pravidla a zapíší si ho na seznam. Jakmile policisté narazí na stejnou osobu, která už je na seznamu, udělují pokutu. „Pro fyzickou osobu může být uložena sankce až ve výši 30 tisíc korun," popsal šéf strážníků na jedničce.

Strážníci u sebe nosí obrázky

Proti novým pravidlům se ohrazují buskeři, jak se pouličním umělcům říká, kteří na začátku února zorganizovali protestní průvod. Za ně se nyní staví i organizátoři venkovního festivalu Praha žije hudbou, jehož cílem je oživit pražské ulice.

Vyhláška omezující pouliční uměleckou veřejnou produkci má podle nich nedostatky, a to kvůli tomu, že obsahuje neurčité pojmy či špatná vyjádření.

„Nejasné pojmy a formulace jsou primární body, proti kterým budeme bojovat. Například pojem hlasitý nástroj je ve vyhlášce několikrát zmíněn, jeho vysvětlení je však velmi nejednoznačné, a není proto jasné, kdo bude přílišnou hlasitost posuzovat a jak," řekl Jan Gregar za organizátory festivalu.

S tím nesouhlasí ředitel strážníků na Praze 1. „Vysoké tóny a hluk dovozujeme od nástrojů, které jsou zakázané. Jsou-li ostatní nástroje podobného hlukového rozsahu a vysokých tónů, tak jsou pro nás také automaticky zakázané," tvrdil Stejskal.

Strážníci u sebe nosí i obrázky nástrojů, na které je od března zakázáno hrát. Jde mimo jiné o bubny, hoboje či pikoly. Jiné dechové nástroje jsou zase povoleny jen s tlumítky. Malé foukací harmoniky pak podle Stejskala strážníci tolerují, pokud nehrají příliš nahlas.

Nejasnost vyhlášky

Podle podporovatelů buskerů však má vyhláška i další vady. Jako problematické vidí vymezení doby a místa, kde se smí hrát. Od března platí, že hudebníci mohou hrát na levém břehu Vltavy pouze v hodinách označených lichou číslovkou, na pravém břehu zase sudou.

Pochopení pravidla je podle Gregara dvojí. Hodiny s lichou číslovkou jsou z jednoho možného pohledu třeba i 11, 12, 13, 14, 15. V těch všech je lichá číslovka.

Proto organizátoři festivalu podali podnět k přezkoumání schválených pravidel na ministerstvo vnitra s návrhy na změnu. Nejasnost vyhlášky podle nich znemožňuje její správné pochopení, jednotný výklad a také i dodržování.

„Zastánci dalších změn pravidel mají samozřejmě právo se na ministerstvo vnitra obrátit. Město úpravou vyhlášky reagovalo na žádosti městských částí, především Prahy 1, která zase reagovala na připomínky svých obyvatel. Vyhlášku budeme samozřejmě vyhodnocovat," řekl mluvčí magistrátu Vladimír Řepka.

Podle něho se vždy jedná o kompromis mezi lidmi, kteří busking provozují a vydělávají si jím na živobytí a pracujícími lidmi v dotčených lokalitách.

Praze 1 se stále líbí Mnichov

Vyhodnocení nové vyhlášky plánuje ke konci roku i Praha 1. Ta je dosud s novými pravidly spokojená. Od jejich vstupu v platnost zatím nepřišla na radnici první městské části žádná stížnost na pouliční umělce. Zatím však v ulice centru metropole nezažily velký nápor buskerů, který přijde až s teplejším počasím a letními prázdninami.

„Situaci vyhodnotíme na konci roku. Tam, kde by se ukázalo, že je zbytečně přísná, by mohlo dojít k uvolnění. Na místech, kde by busking nadále obtěžoval, by bylo třeba přijmout restrikce," sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Výsledkem také podle něj může být, že by bylo lepší vyhlášku zcela zrušit a udělat pravidla stejná, jako řadu let platí v německém Mnichově.

„Ten je pro mě takovým zaklínadlem, protože tam to vyřešili dobře," tvrdil Lomecký s tím, že město v přístupu k pouličnímu umění zvolilo v roce 2012 nešťastnou cestu. Busking je v Praze oficiálně povolený od roku 2013. První rok neměli buskeři žádná omezení, od té doby se pravidla pro pouliční produkci zpřísňovali, až letos v lednu schválili zastupitelé hlavního města nynější podobu vyhlášky.

Mnichovská pravidla, která už několik let navrhuje starosta Prahy 1, kupříkladu stanovují maximální počet hudebníků zvlášť pro dopoledne a zvlášť pro odpoledne. O povolení si může zažádat kdokoli, avšak vystupovat bude moci jen o dvou blocích od pondělí až soboty. Zároveň se za povolenku platí. Přestože pak může umělec vystupovat celé odpoledne, vždy po 60 minutách musí změnit místa, která jsou předem vytyčena.

Čtěte také: Asi 50 lidí prošlo centrem Prahy na podporu pouličních umělců