A pro některé možná i jisté odříkání - kdo chtěl být v sále, musel přijmout určité podmínky. Půl hodiny před plánovaným příchodem hlavního hosta se sál pro "nevyvolené" uzavřel. Sami organizátoři to k úsměvu mnohých v novinářské sekci uvedli tím, že to v podstatě znamená, že nikdo nemůže opustit místnost.

Přísná bezpečnostní opatření ostatně provázela celou Bushovu návštěvu v Praze - policisté, agenti v civilu, houkající kolony, bariéry i odstřelovači na střechách. České ministerstvo zahraničí, v jehož budově se konference konala, tak podobně jako jiná místa v Praze bylo obehnáno bariérami i hlídkujícími policisty.

A zde také "roztahování" času začalo - předtím, než se člověk probojoval ke vchodu do paláce, musel projít opakovaně policejními kontrolními stanovišti. Kdo nebyl na seznamu, měl smůlu. Pak následovala akreditace, průchod bezpečnostním rámem a nakonec i možnost navštívit konferenci, diskutovat s jejími účastníky nebo pracovat v novinářském centru.

S tím však, jak se čas do Bushova projevu krátil, se tato vítaná a příjemná "volnost" začala vytrácet. Nejprve bylo třeba vystát frontu na speciální visačku z "majetku americké vlády", jak hlásal nápis na této papírové placičce tvaru hexagonu s fotografií Bílého domu, pak zabrat v novinářském koridoru taková místa, z nichž by aspoň teoreticky bylo možné prezidenta při proslovu pozorovat naživo.

A kdo si do půl hodiny před Bushovým příchodem nestačil odskočit, měl na příštích nejméně 90 minut smůlu. Místnost se uzavřela. "Usaďte se na místa…Show brzy začne," ujistili krátce před Bushovým příchodem organizátoři.

Pár minut na to prezident Bush, považovaný mnohými za nejmocnějšího muže planety, přišel a novinářům konečně začala práce.