Na úvod slavnostního oběda Klaus s Bushem shrnuli výsledky svých dopoledních jednání. Poté hosté usedli k slavnostní tabuli, jako první se podávala sýrová rolka s koňakovo-medovým přelivem.

Úsměvy, které rozdával Bush v Rudolfově galerii Pražského hradu, ocenil například šéf Senátu Přemysl Sobotka, který seděl u takzvaného top stolu. "Když zjistil, že jsem předsedou Senátu, hned se zeptal, jak funguje," řekl. Martin Bursík poznamenal, že jej Bush pochválil za to, že si jako ministr životního prostředí oblékl zelenou kravatu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová Bushovi přichystala překvapení v podobě CD s nahrávkou děkovné písně o radaru, která je parafrází songu opěvujícího sovětského kosmonauta Jurije Gagarina. Parkanová potvrdila, že dnes dárek prezidentovi předala. Podle neoficiálních informací by si měl Bush z Prahy odvézt také tradiční české sklo.

Žáci obsluhovali prezidenty

TEPLICE - Žáci teplické hotelové školyobsluhovali v úterý 5. červnana slavnostním obědě v Praze amerického prezidenta George Bushe. U prezidentské tabulenebyli poprvé. „Ráno odjelo na Pražský hrad 30 žáků v doprovodu dvou učitelů. Žáci obsloužili asi 100 hostů při slavnostním obědě, který pořádal prezident Klaus,“ uvedl k významné události ředitel Hotelové školy Teplice Jiří Nekuda.

Mezi hostybyla celá politická reprezentace ČR, bývalý prezident Václav Havel, bývalý premiér Miloš Zeman a především americký prezident George Bush.

„Je to pro nás mimořádná událost a ocenění naší dřívější práce pro Pražský hrad. Vidět nejmocnějšího muže planety na vlastní oči se jen tak někomu nepoštěstí“, dodal ředitel.

Pro školu je to během uplynulého roku již třetí možnost prezentovat své dovednosti při podobné příležitosti. V loňském roce obsluhovali žáci školy prezidenta Polska a v září pak asistovali po celý den během jednání čtyř prezidentů při Summitu V4 na zámku v Lánech. „Určitě to je zkušenost a také velký zážitek na celý život,“ řekl v loňském roce číšník Michal Fuks.