Oficiálně se policie k chystaným opatřením nechce vyjadřovat. "Samozřejmě, že budou organizována, ale z pochopitelných důvodů je nebudeme komentovat," řekl mluvčí prezidia David Kubalák. Ředitel Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala, který bude bezpečnostním opatřením v době návštěvy velet, již dříve uvedl, že s Bushem do Prahy přiletí i vlastní limuzína, řidič a ochranka. O jeho bezpečnost se však budou starat hlavně čeští policisté.

Na ochraně se bude podílet také česká armáda. "Minimálně tak, že bude zajišťovat ochranu vzdušného prostoru," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Ve vzduchu tak podle něj budou kroužit stíhací letouny Jas-39 Gripen.

"Služba bude zapojena do bezpečnostních opatření a její pravidelný režim bude nastaven na vysoký stupeň pozornosti," řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert. Úkolem BIS bude především shromažďovat a vyhodnocovat informace naznačující, že se v Česku chystá násilná akce. Stranou nezůstane ani civilní rozvědka.

Podle oslovených expertů se tajné služby budou již před příletem amerického prezidenta snažit zjistit, zda do Čech nepřicestovaly podezřelé osoby. Ty, které již na českém území jsou, pak budou pod přísnou kontrolou. Zvláštní americký tým už v Praze zkoumal místa, kde se bude prezident George Bush v červnu pohybovat. Hlavně kvůli bezpečnosti se seznamoval s budovami, kde budou jednání a tisková konference, a s místy, jimiž projede prezidentská kolona.