První operaci tohoto druhu provedli zdejší lékaři před sedmi lety. „Robert se narodil už ochrnutý. Celý život trávil po nemocnicích a podstoupil třicet operací. Nejprve začal trpět proleženinami, pak mu chirurgové udělali vyústění tlustého střeva, a když neustávaly záněty, amputovali mu nohu. Jediným východiskem se nakonec stala právě hemikorporektomie, což je odebrání celé spodní části těla,“ sdělil šéf chirurgického týmu Bulovky František Antoš.

Teď žije Robert se svou babičkou v pečovatelském domě a cítí podle svých slov lépe než kdy předtím. „Rád jezdím do přírody a moc mě zajímá astrologie,“ řekl rodák z Hořic v Krkonoších. Podle Antoše se operace povedla právě proto, že pacient projevil tak nezměrnou touhu žít. „Bez jeho vitality by se to určitě nepodařilo.

close zoom_in

Tento velmi unikátní zákrok se v Česku provádí pouze u nás na Bulovce a občas nás kontaktují jiné nemocnice, že mají člověka, kterého by tato operace zachránila. Poté, co jim ale vysvětlíme, jak je motivace pacienta důležitá, většinou se ozvou, že si to dotyčný rozmyslel,“ potvrdil Antoš.

V Praze se v současnosti uskutečnily tři zákroky tohoto druhu. Zhruba pětašedesátiletý muž zemřel na nefunkčnost ledvin, s nimiž měl problémy již dříve. Letos v březnu tým odborníků zachránil Miroslava, jenž v devatenácti letech ochrnul na dolní polovinu těla při nehodě na motocyklu, a potkaly ho podobné komplikace jako Roberta. Hemikorporektomie poprvé provedli američtí chirurgové v roce 1961, od té doby se ve světě tímto způsobem odoperovalo 48 pacientů.