Málokteré opatření související se šířením koronavirové infekce vzbudilo takovou vlnu kritiky jako zákaz doprovodu na porodních sálech. Petici proti tomuto rozhodnutí podepsalo téměř 38 tisíc lidí. Porodnice na Bulovce je mezi pražskými nemocnicemi první, která se rozhodla dopřát novopečeným rodičům alespoň krátké setkání.

„Ode dneška opět pouštíme po porodu na porodní pokoj,“ stojí v příspěvku, který porodnice zveřejnila na sociální síti ve čtvrtek. Otcové, kteří chtějí na sál, musejí dodržet několik podmínek. Nesmí být v karanténě ani mít příznaky jakéhokoli infekčního onemocnění a po celou dobu musejí mít na sobě roušku, rukavice a další ochranné pomůcky.

První, kdo takovou návštěvu rodičům nabídl, byla ostravská fakultní nemocnice. Další se však přidávají velmi zřídka. „Vzhledem k současné epidemiologické situaci o této alternativě neuvažujeme,“ sdělila Deníku Iveta Oravcová z Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole.

Poslankyně Olga Richterová (Piráti) chce vyjednat výjimku ze zákazu alespoň pro ženy s handicapem, cizinky a ženy, jež čeká porod mrtvého dítěte. „Ministerstvo zdravotnictví toto téma v současnosti diskutuje s odbornou společností,“ reagoval mluvčí resortu David Šíma.

Císařský řez jen vyjímečně

Všechny pražské porodnice jsou připravené postarat se o těhotné, které se koronavirem nakazí. „Pokud musíte navštívit naši kliniku a trpíte příznaky infekce dýchacích cest, dejte nám to prosím vědět předem,“ informovala porodnice na Bulovce. Telefonní čísla pro stejný případ zveřejnila třeba i vinohradská porodnice.

Rodit mohou nakažené ženy v podstatě ve stejném režimu, jako ty zdravé. „Infekce není kontraindikací ke spontánnímu porodu. COVID-19 pozitivní žena je i při porodu povinna mít zakrytý nos a ústa,“ informovala Oravcová. Podle mluvčího Bulovky Filipa Řepy by se císařský řez z důvodu infekce prováděl pouze u těch žen, které by trpěly závažnými, především dechovými obtížemi.

Nakažené maminky se nemusejí obávat, že je po porodu oddělí od dítěte. „Neexistují žádné medicínské důkazy, že by žena neměla být v kontaktu se svým dítětem. Při manipulaci s ním by měla mít překrytý nos a ústa, používat rukavice a dezinfekci na ruce,“ doplnila Oravcová.

U zdravých rodiček je jedinou změnou to, že se s doprovodem musejí rozloučit před vstupem na sál. Různě porodnice řeší roušky. „Ke všem opatřením se snažíme přistupovat rozumně. Na roušce v průběhu porodu u zdravých žen netrváme,“ pronesl Řepa. Na diskusních fórech si ale některé ženy stěžovaly, že v jiných porodnicích musely roušku mít, což jim ztěžovalo prodýchávání kontrakcí.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in