VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bulovka a Thomayerova nemocnice už nebudou fakultní

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Fakultní nemocnice Bulovka a Thomayerova v Praze ztratí od příštího roku z názvu slovo fakultní. Rozsah péče bude zachován.

22.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. Sdělilo to ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice nechtěly rozhodnutí komentovat. Na dotaz uvedly, že nejprve musejí zjistit, co to pro ně bude znamenat.

„Ministerstvo rozhodlo k 1. lednu 2012 odejmout těmto dvěma nemocnicím přívlastek fakultní s tím, že zůstane zachována činnost v dosavadním rozsahu včetně klinik a odborných center,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Budeme respektovat rozhodnutí zřizovatele. V nejbližších dnech se s ministerstvem spojíme a budeme další kroky koordinovat,“ řekl ředitel Bulovky Petr Zajíc. „Je to dlouhodobý projekt, ale co přesně pro nás bude znamenat, zatím nevíme. Máme jen informaci, že by se nic měnit pro nás nemělo,“ doplnila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Lékaři mají obavy

Mezi lékaři ovšem panují obavy, že ztráta přídomku fakultní by mohla znamenat omezení peněz na výzkum a pokles kvality pracovišť. To ministerstvo popírá. Cílem změny názvu obou nemocnic je podle Sršně posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

Z celkem 62.200 nemocničních lůžek je v pěti pražských fakultních nemocnicích 7500, z toho na Bulovce 1200 a v Thomayerově necelá tisícovka.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích dává přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu. Bulovka a Thomayerova budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo.

„Z hlediska spektra péče, výuky i úhrady zdravotní péče se skutečně nic nemění, ale je to první přípravný exekutivní krok pro přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní,“ řekl legislativní náměstek Martin Plíšek.

„Dílčí aktivity z akademické oblasti zůstanou ve stávajícím areálu Bulovky a Thomayerovy nemocnice zachovány a v budoucnu se přizpůsobí potřebám lékařských fakult,“ potvrdil Heger. Rozsah zdravotní péče bude podle něj vycházet jako dosud z potřeb pražského a v širším kontextu i středočeského regionu. „V platnosti zůstanou smlouvy s pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik,“ uvedl. Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic.

Finance na speciální programy

Ministerstvo má zajistit převedení dotací na nové subjekty. Jde o peníze na speciální programy, na Bulovce například AIDS centrum. Ani jedna z obou nemocnic aktuálně od ministerstva žádné peníze na investice nemá.

Plíšek doplnil, že nemocnicím by platby od pojišťoven neměly klesnout, protože nadále v nich bude superspecializovaná péče a dál budou fungovat tamní špičková centra.

V Praze zůstanou tři fakultní nemocnice, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle ministerstva jde o první zásadní krok transformace pražského zdravotnictví za posledních dvacet let.

Metropolitní nemocnice

O Bulovku i Thomayerovu nemocnici má zájem Praha. Podle Plíška očekává ministerstvo oficiální žádost schválenou zastupitelstvem, zatím žádnou neobdrželo. Rada hlavního města v programovém prohlášení převod má.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný plánuje zákon o převodu Bulovky na hlavní město tak, aby pražskou nemocnicí se stala v půli příštího roku nebo od roku 2013. Zhruba v roce 2014 by mohla být na město převedena i Thomayerova nemocnice.

Město trvá na bezúplatném převodu. Na Bulovce vlastní Praha většinu budov i pozemků, majetek má také v Thomayerově nemocnici. Ročně dává město do oprav desítky až stovky milionů korun. Ministerstvo dává na provoz další desítky milionů. Tyto částky by po převodu muselo platit město. Bulovka potřebuje podle studie na investice nejméně dvě miliardy korun, ministerstvo podle Plíška žádné peníze městu neposkytne.

Podle nejnovějších dostupných dat statistiků činily na konci loňského roku náklady 189 nemocnic 126,8 miliardy korun, celkové výnosy 127 miliard a pohledávky 12,1 miliardy korun. Celkově nemocnice vykázaly ke konci roku kladný hospodářský výsledek ve výši 239 milionů korun. Ztrátu vykázala třetina nemocnic. Fakultní nemocnice jako celek hospodařily vyrovnaně, Bulovka si ale nesla staré dluhy.

Čtěte také:
Primátor: Bulovku chceme, ale musí se vyřešit peníze
Metropolitní nemocnicí se stane pražská Bulovka

Autor: ČTK

22.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení