O tom, že Vatikán vydá směrnice pro náležité využívání vysloužilých kostelů před měsícem informovala agentura AP.  Dokument má pomoci katolickým diecézím, aby našly vhodné uplatnění kostelů, kterých se potřebují zbavit. Bývalé církevní budovy se nemají podle vedení měnit na diskotéky, tělocvičny či zmrzlinárny. 

Vatikánské ministerstvo kultury navíc na konci listopadu uspořádá ve spolupráci s římskou jezuitskou Gregoriánskou univerzitou a italskou biskupskou konferencí mezinárodní setkání v Římě, které se bude zabývat právě tímto ožehavým tématem. Na akci s názvem Bůh už tu nepřebývá? by měly směrnice získat definitivní podobu.

Podle agentury AP vatikánský "ministr kultury" Gianfranco Ravasi řekl, že mnohé diecéze v Evropě, Severní Americe a Austrálii mají víc kostelů, než potřebují nebo než dokážou udržovat. Důvody jsou sekularizace společnosti, méně katolíků navštěvujících kostely a také finanční limity.

Zmrzlinárna? Těžko

"Vatikán však chce mít jistotu, že tyto objekty si zachovají určitou duchovní, kulturní a společenskou hodnotu," zdůraznil Ravasi. Vatikánu tedy nevadí, když by byl kostel využíván rozumně - například pro pastorační práci nebo kulturní a společenské akce. Podle kardinála je možné také využití coby knihkupectví nebo knihovny. "Ale udělat z toho zmrzlinárnu? To by šlo těžko," podotkl Ravasi.

Jako příklad naprosto nesprávného způsobu proměny posvátného místa uvedl církevní hodnostář pražský kostel, který byl přeměněn na noční klub. Ačkoliv konkrétní jméno nevyřkl, zřejmě se jedná odsvěcený kostel sv. Michaela Archanděla v Praze 1, kde dříve působily hudební kluby - nejspíš i s erotickým programem.

Přestavba na galerii se zasekla

Na místě, kde v minulosti kázal i Jan Hus, měla už před třemi lety vzniknout galerie (což by podle vatikánské směrnice bylo přípustné), ale projekt se zasekl. "Majitelem je stále stejná firma Michal Praha, která má stavební povolení v právní moci, ale padlo odvolání, které se řeší u soudu, a proto se stále s přestavbou nezačalo," řekla médiím mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková s tím, že připustila dřívější nedůstojné využití kostela sv. Michaela. Centrální městská část také ocenila plány vlastníka. 

Každopádně "ďábel" se ukrývá v tomto případě hlavně v Itálii, která disponuje obrovským množstvím umělecky významných kostelů a příliš málo zdrojů na jejich údržbu Tento problém se týká například kostelů poničených častými zemětřeseními. Vatikán chce díky směrnici zachránit také umělecké předměty, domy páně by tedy měly být předávány holé. K této příležitosti vedení římsko-katolické církve chystá rovněž výstavu správně přeměněných kostelů.