Úbytek turistů zaznamenala metropole už v prvním čtvrtletí roku, i když protikoronavirová opatření začala platit zhruba v polovině března. V pražských hotelech, kempech a penzionech se ubytovalo 1,104 milionu hostů – tedy o 27,4 procenta méně než před rokem.

Počet nocí, které v české metropoli cizinci strávili, klesl meziročně o 23,7 procenta na 2,621 milionu. Podle PCT se v Praze zdrželi hosté z Ruska (3,6 noci), Turecka (3,4 noci) a Izraele (3,2).

Ještě před vyhlášením nouzového stavu a následným zákazem vstupu do České republiky všem cizincům bez trvalého či přechodného pobytu nad 90 dní v polovině března, eviduje Prague City Tourism nejvýraznější úbytky u návštěvníků z Číny, Jižní Koreje a Itálie. Zatímco v lednu ještě počet čínských hostů vzrostl (o 18,7 %), v únoru pak klesl o 79,9 %.

V březnu už se strach z koronaviru promtíl naplno a počet návštěvníků z Číny se snížil o celých 96,5 %. Od začátku března podobně výrazný pokles zaznamenala agentura i u Italů (pokles o 94,2 %) i turistů z Jižní Koreje (95,7 %).

Užít si Prahu jako nikdy předtím

„Nejnovější statistika návštěvnosti dokazuje obrovský dopad pandemie na cestovní ruch v Praze ještě před faktickým uzavřením hranic. Potenciálně drtivý je pro Prahu zejména výpadek zahraničních hostů, kteří v metropoli dlouhodobě tvoří přes 80 % z celkové návštěvnosti. Současná situace ale skýtá příležitost pro domácí návštěvníky užít si Prahu jako nikdy předtím,“ naznačil v tiskové zprávě Petr Slepička, pověřený řízením Prague City Tourism.

Šéf magistrátní cestovní agentury František Cipro v rozhovoru pro ČTK řekl, že snahou je posílit turismus Čechů do Prahy i do budoucna. „Chceme cílit na mimopražské, kteří budou využívat stejné služby jako Pražané. V turismu pracuje v hlavním městě velké množství lidí,“ uvedl k plánované kampani Cipro. 

Podle Slepičky projekt V Praze jako doma počítá s tím, že návštěvníci hlavního města ke každé noci, kdy budou ubytováni, dostanou benefitní body, které budou moci využít pro vstup zdarma do nejrůznějších pražských objektů. „Věřím, že akce bude úspěšná a pomůže nám alespoň částečně restartovat cestovní ruch v metropoli,“ dodal Slepička. V turismu je kvůli opatřením proti šíření infekční nemoci covid-19 odhadován propad až 100 miliard korun.

Největší část kampaně chce PCT směřovat na internet a zaměří se také na mimopražská rádia. Pro spolupráci chce oslovit i takzvané lokální influencery se vztahem k danému kraji. Venkovní reklama na plakátech či billboardech bude tvořit jen velmi malou část.

S další fází kampaně čeká PCT na vývoj kolem pandemie a případné otevírání hranic. Záležet bude, od kdy a z kterých okolních zemí bude možné cestovat. Předpoklad je, že by se kampaň mohla rozšířit na Slovensko a do Rakouska.

Voucher podpoří dva podnikatele naráz

Magistrát hlavního města vyčlenil na podporu turismu postiženého opatřeními proti koronaviru 100 milionů korun. Z nich půjde zmíněných asi 25 milionů do propagace Prahy, zbylá částka na takzvané body, tedy vouchery pro turisty.

Systém by měl fungovat tak, že turista si například koupí ubytování v hotelu zapojeného do systému a za to dostane body, přičemž jeden bod má hodnotu 200 korun. Za ně si bude moci nakoupit vstupenky či jiné služby. Voucher potom proplatí magistrát a naráz tak podpoří dva podnikatele. „Městská firma Operátor ICT už připravila systém, nyní se dolaďuje bezpečnost, aby nedocházelo ke zneužití,“ řekl Cipro.

Pražský magistrát už v rámci podpory podnikatelům odpouští restauratérům nájem za restaurační předzahrádky, hoteliérům poplatek z pobytu a obchodníci mohou zdarma využít zábor veřejného prostranství pro vystavení zboží. Podnikatelům také vedení metropole odložilo splátky nájmů nebo odpustilo penále z prodlení jeho platby.