Patnáct parcel mu za 12milionů korun ročně pronajala Městská část Praha 6, která je má svěřeny do užívání. Stalo se tak poté, co Dopravní podnik hlavního města Prahy šestému obvodu prodal klíčový pozemek vtomto území za 413korun za metr čtvereční.

Praha 6pronájem 10500 metrů čtverečních dovršila tento týden. Její rada rozhodla, že pozemek bude pronajat na 70let firmě IVG ČR. „Důvodem pro výběr IVG byla zejména nejvyšší nabídková cena, ale také reference a předložené garance úspěšného naplnění podnikatelského záměru,“ uvedl místostarosta Prahy 6Jiří Fárek. Společnost sručením omezeným totiž nabídla za pronájem až 15milionů korun. Ty začne IVG ČR platit poté, co bude vydáno na jejich záměr pravomocné územní rozhodnutí, tedy zřejmě již příští rok. Do té doby bude Praha 6vybírat snížené nájemné 12milionůkorun.

Smlouva, která šesté městskéčásti vynese stovky milionů, ale nepřidala peněz pražskému Dopravnímu podniku (DP). Ten totiž klíčovou a lukrativní parcelu ovýměře 593metrů čtverečních prodal za cenu 244896 korun. Tedy za 413korun za metr čtvereční. Přitom cenová mapa vokolí udává více než desetinásobné částky. „Pozemek jsme prodali za cenu, která byla dána znaleckým posudkem,“ sdělil ředitel úseku služeb DP Tomáš Petana. Cena se nezvýšila ani poté, co dopravní podnik prodej oprázdninách pozastavil. Podle dřívějšího vyjádření ředitele DP Martina Dvořáka je cena tak nízká proto, že pozemek byl prodán nekomerčnímu subjektu za cenu zeleně. Územní plán ovšem parcelu vymezuje jako smíšené městské jádro, které připouští izástavbu.

Nyní je rozhodnuto, že zástavbě se jeden zmála volných pozemků uEvropské ulice nevyhne. Společnost IVG ČR na pozemcích vedle Diplomatu zamýšlí vybudovat polyfunkční objekt pro potřeby administrativy, obchodu a služeb. Zahájení výstavby se předpokládá vroce 2009, dokončení pak na konci roku 2010.Předpokládané náklady na stavbu nové budovy jsou téměř jeden a půl miliardykorun.

Aco bude se zelení?

Zčásti ji investor zastaví. Odětské hřiště, které se dnes na pozemku nachází, ale rodiče a jejich děti prý nepřijdou. „Chceme, aby byly zachovány hřiště a park. Budeme se snažit, aby zeleně zůstalo co nejvíce. Existuje regulace Prahy 6, kde zeleň má zůstat a tuto regulaci dodržíme,“ slibuje za firmu IVG ČR Jiří Fousek. Jak přesně ale bude park, budova ihřiště vypadat, zatím firma neví. Nemá totiž vypracovaný projekt. „Zatím je vše na úrovni myšlenek a nápadů. Připravujeme architektonickou soutěž, která jim dá konkrétní podobu,“ dodal Fousek.