VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucí řemeslník může v Praze studovat i zadarmo

Praha - Zaměstnavatelé i školy hledají cesty, jak nalákat mladé lidi na učiliště

2.4.2008
SDÍLEJ:

„Když je někdo dobrý v řemesle, i dneska si může říci, že má zlaté dno,“ říká ředitel Středního odborného učiliště Ohradní Karel Dvořák./Ilustrační fotoFoto: Martina Kučabová

Nedostatek žáků trápí pražská učiliště. V jednom z nich proto letos začal fungovat zatím spíše ojedinělý projekt. Soukromá společnost začala sponzorovat studium, ubytování i dopravu zájemcům o obory zedník, tesař, zámečník nebo elektrikář.

Školou, jež si pilotní projekt se zaměstnavatelem pochvaluje, je Střední technická škola na Zeleném pruhu v Praze 4. Firmou, která její žáky sponzoruje, je Metrostav.

„Letos jsme projekt vyzkoušeli od příštího školního roku se rozběhne na plno. Již nyní ale spolupráce jde znát. Na oborech, jejichž studenty Metrostav podporuje, máme dvojnásobek přihlášených,“ uvedl ředitel školy Ivo Košař. Zatímco zámečníků se běžně v předchozích letech hlásilo devět, příští rok jich začne studovat 19.

Na dva roky

Metrostav tímto způsobem v Praze zatím sponzoruje jednu školu. Další studenty láká v Brně a Ústí nad Labem. „V každé této škole podporujeme vždy jednu třídu. Za pár let bychom mohli ročně získat v těchto třech městech celkem sto kvalifikovaných lidí,“ řekl Deníku mluvčí Metrostavu František Polák.

Podmínkou spolupráce je, že student musí podepsat při nástupu do školy dvouletou pracovní smlouvu. Tou Metrostavu v budoucnu vrátí vynaložené prostředky. „Tento způsob nám umožnila před několika lety přijatá novela zákoníku práce, která umožňuje podepsat pracovní smlouvu s odloženým nástupem,“ doplnil Polák.

Jiné školy ale na podobnou příležitost zatím čekají. „Navštívil nás prezident cechu výtahářů nebo jedné soukromé společnosti. Žádná konkrétní spolupráce ale mezi námi nevznikla,“ uvedl ředitel Středního odborného učiliště Ohradní Karel Dvořák. Podle něj se stane, že na jednání se naslibují věci, které v praxi později nefungují nebo neplatí.

Řemeslo má stále zlaté dno

Zaměstnavatelé v Praze i učiliště se během posledních let potýkají s nedostatkem kvalitních řemeslníků. Chybí například svářeči, kováři nebo zámečníci. „Zedníci, tesaři, sklenáři, malíři… Tyto obory se v Praze již téměř neučí,“ řekl Ivo Košař.

„V současné době jsou učňovské obory absolutně degradovány tím, že se všude mluví o tom, že by všichni měli mít maturitu, nejlépe z gymnázia. Přitom když je někdo dobrý v řemesle, i dneska si může říci, že má zlaté dno,“ dodal Dvořák. Jeho učiliště proto řeší nedostatek studentů tím, že například studentům z oboru automechanik, který je na škole nejvytíženější, nabídne po roce studia přechod na obor zámečník, o nějž je naopak minimální zájem.

Pro studenty, kteří nestačí náročnějšímu učivu automechanika to znamená, že mohou plynule pokračovat ve studiu na jiném oboru, aniž by přišli o rok vzdělání. Škola zase tímto krokem dodrží počet žáků v jedné třítě, který je předepsán magistrátem.

#nahled|https://g.denik.cz/63/fe/info_remesla_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/63/fe/info_remesla.jpg|Řemesla upadají, přestože stále nesou.#

Spolumajitel zámečnictví Kamil Braniš říká:

Mladým lidem se nechce pracovat rukama

Proto, aby mohlo Zámečnictví Braniš z Vinoře fungovat, potřebuje řemeslníky. Najít v metropoli dobré zámečníky ale není jednoduché. Deníku situaci popsal spolumajitel firmy Kamil Braniš.

Kolik zaměstnáváte zámečníků? Potřebujete další?

Zaměstnáváme jednoho. Zatím si s ním vystačíme, ve chvíli, kdy přijde větší zakázka se ale budeme muset obrátit s výpomocí na další firmy nebo si z jiných firem sjednat lidi.

Je problém sehnat zámečníka?

Šikovní řemeslníci, které znám, navíc dělají sami na sebe. Mají živnostenský list. Když se ale hledají slušní a zruční zaměstnanci, je to katastrofa.

Proč podle vás řemeslníci v Praze chybějí?

Měli jsme zámečníka, mladého kluka, který říkal, že v jeho ročníku se vyučili dva. Dneska mladé lákají spíše počítače. Všichni se snaží dělat školy, aby nemuseli pracovat rukama.

Lze to změnit?

Přemýšleli jsme nad tím, že bychom si vychovávali studenty. Jenže se bojíme, že by nám stejně pak odešli. Přístup mladých lidí a jejich rodičů změní jenom peníze. Dneska jsou některé typy řemesel dost platově podhodnocení. Vím třeba, že někteří elektrikáři mají daleko více než zámečníci.

Když už seženete, jaké s nimi máte zkušenosti?

Když vezmu čtyři lidi, v praxi mi pracují dva. Ostatní nepracují a baví se. Pokud nad sebou nemají dohled, pracovní morálka klesá. Není to ovšem pravidlem.

Může se zámečník řemeslem uživit?

Uživit se samozřejmě může. Když je zámečník šikovný, pracuje přes časy může si vydělat. Na velké zbohatnutí to ovšem není. Hodně záleží, jakou práci sežene a kolik jí je. Jednou je práce málo, jindy se na nás zakázky hrnou.

Autor: Hana Válková

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

iPhone X

KRIMI MIX: Cizinec chtěl použít cizí doklady k nákupu drahého mobilního telefonu

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT