Ocitne se už za 14 dní pražské porodnictví v krizi? Alespoň v rámci Všeobecné fakultní nemocnice by se toto odvážné tvrzení mohlo stát trpkou realitou.

Jak upozornila včerejší MF Dnes, čtyřiadvacet lékařů tamní Gynekologicko – porodnické kliniky U Apolináře odmítá týdně sloužit desítky přesčasových hodin, které jdou nad rámec zákoníku práce. Dlouhodobě tím prý ohrožují především zdraví pacientek, ale i své.

Práce v rozporu se zákoníkem?

„Jsme unavení a přetížení. Nechceme se dostat do situace, kdy pacientkám kvůli přepracování ublížíme,“ vysvětlila pro MF Dnes lékařka Michaela Klimková. Možné řešení vidí pouze v přijetí dalších lékařů. Jedině ti by případně byli schopni, tentokrát v souladu se zákoníkem práce, zastat služby, které nyní musí „protizákonně“ sloužit stávající zaměstnanci.

Na oddělení musí přijít další lékaři

„Vedení bez nově příchozích lékařů nedokáže zajistit nepřetržitý provoz oddělení,“ je přesvědčen lékař z kliniky U Apolináře, který si nepřál být jmenován. Pokud se porodníci do dvou týdnů nedohodnou s ředitelkou VFN Danou Juráskovou, mohlo by to v praxi znamenat omezování chodu některých oddělení, a to i přesto, že lékaři nepodali výpověď z pracovního poměru.

„Vypověděli pouze přílepkovou dohodu o pracovní činnosti, která ošetřuje nadlimitní přesčasové hodiny a podle nás „obchází“ zákon,“ dodal nejmenovaný gynekolog z Apolináře. Dohoda podle něj přestane platit už 28. ledna.

Kde bude postaráno o rodičky v době, kdy nebude koho nasadit na noční přesčasovou službu zatím není jasné. Ředitelka Jurásková chce s lékaři jednat. Přiznala zároveň, že krok lékařů by v současné době skutečně mohl znamenat omezení provozu některých oddělení. Tuto otázku Jurásková řeší s přednostou kliniky Aloisem Martanem.

Povzbuzující prohlášení pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS), který ještě minulý týden hovořil o tom, že protestní akce Lékařského odborového klubu „Děkujeme, odcházíme“ pražské porodnictví zatím nijak zásadně nezasáhne pomalu bere za své. „V porodnictví akutní problémy nejsou signalizovány,“ vzkázal minulé úterý Svoboda. O nespokojenosti svých kolegů gynekologů z VFN ale tou dobou ještě nemohl nic tušit. Samotné vedení VFN se o ní v konkrétních obrysech dozvědělo až minulý čtvrtek.

Lékaři od Apolináře tou dobou poslali ředitelce Juráskové dopis, v němž mimo jiné stojí: „Protestujeme proti výrokům některých politiků, že lékaři slouží dobrovolně a rádi, protože jsou hamižní. Pokud někdo tvrdí, že po odchodu 3 800 lékařů bude nadále zajištěna veškerá zdravotní péče, pak zcela záměrně lže nepoučené veřejnosti nebo má zásadní neznalosti.“

Lékaři si podle Klimkové uvědomují, že tento krok byl podniknut v maximálně nevhodné době. Není prý absolutně namířen proti pacientům, ale právě naopak. „Problém s přesčasy se neřeší dlouhodobě,“ zdůraznila pro MF Dnes Klimková a připomněla, že mnohem hůře může být 1. března, kdy na základě výpovědi z pracovního poměru odejdou lékaři z Thomayerovy nemocnice a z nemocnice Na Bulovce.

Lékaři mají podporu

Deník včera na chodbách kliniky U Apolináře oslovil některé nastávající rodičky s otázkou, zda se obávají avizovaného kroku svých lékařů a zda jej podporují. Většina pacientek překvapivě drží svým lékařům palce. Toho, že by se o ně neměl kdo postarat, se ale neobávají. „Místní lékaři by nás nenechali na holičkách. Věřím jim bezvýhradně. Zároveň je podporuji. Neumíme si ani představit, v jakém stresu jsou po namáhavých nekonečných službách,“ uvedla za všechny nastávající maminka Martina.

Více čtěte ZDE