Jediný otevřený koridor od metra bývá ve špičkách téměř plný lidí, to by se však po otevření druhého výstupu z metra v půlce prosince mělo změnit. „Předpokládáme, že když vše dobře půjde, tak samotná kolaudace proběhne v průběhu ledna. Za předpokladu, že dá stavební odbor předběžná vyjádření, tak by se terasy včetně průchodů do metra mohly otevřít už v průběhu prosince,“ slíbil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Práce začaly letos na jaře. Nahoře na terase pracovníkům zbývá dodělat izolaci u jejích okrajů. „Řešili jsme tam komplikovanější detail u budovy České spořitelny. S tím jsou spojené návazné práce s propojením izolací,“ popsal důvody zpoždění David Božovský, jednatel firmy BDS Benešov, která práce provádí. Původní termín dokončení byl však v létě 2020. 

Ze slavnostního otevření zrekonstruovaných garáží pod Novou scénou Národního divadla v Praze.
OBRAZEM: Garáže pod Národním divadlem jsou hotové. Nabídnou více než 200 míst

U druhého výstupu z metra schází nainstalovat poslední detaily jako například automat na jízdenky či protipožární čidla. „V příštích dnech budeme sundavat ochranný kryt na eskalátorech, pak se dostaneme do finální úklidové fáze,“ přiblížil Božovský. Stavba si vyžádá 34,2 milionu korun, původní rozpočet se podle Chabra podařilo dodržet.

Ve druhé fázi v příštím roce dojde také k menším úpravám náměstíčka dole pod lávkou. Město by také chtělo odstranit nevzhledné cedule visící na zábradlích lávky a po stranách teras. „Můžeme je odstranit pouze na majetku magistrátu a městské části. Bude to záležet na jednáních s majiteli, tady už nejsme v památkové rezervaci a tudíž se na to nevztahují obecně závazná vyhláška řešící reklamní plachty,“ řekl Chabr.

Budoucí podoba náměstí Bohumila Hrabala.
Okolí Palmovky se změní, náměstí Bohumila Hrabala má být novým centrem Prahy 8

V budoucnu se má proměnit také celé území Budějovické, na jeho celkovou revitalizaci město připravuje územní studii. Ta počítá především s úpravou zeleně, vylepšit má také přilehlý vnitroblok, s realizací se počítá v roce 2025.

Terasa byla vybudována v roce 1977, nikdy se neopravovala a její stav se postupně zhoršoval. Problémem v minulosti totiž bylo, že historicky chátrající objekt nikomu nepatřil - až v roce 2013 úřednici z Prahy 4 rozhodli, že patří městu. V havarijním stavu je od roku 2010, původně politici prosazovali jeho demolici, nakonec se po vleklých jednáních s majiteli části území, Českou spořitelnou, obchodním centrem DBK a provozovateli stánků pod terasou podařilo prosadit rekonstrukci. Zdánlivě neřešitelný problém se v Praze stal také žhavým tématem předvolebního boje v roce 2018.