Magistrát zahájil jednání o tom, že by jedna z unikátních Reynoldsových staveb mohla vzniknout i v Praze, řekl radní pro kulturu Lukáš Kaucký.
Projekt je zatím ve fázi příprav a předběžných jednání. Není ještě jasné, k čemu by budova sloužila ani kde by měla stát. „Zvažujeme, že by objekt mohl vyrůst v botanické nebo zoologické zahradě Troji, kde by stavba mohla mít i vzdělávací roli,“ doplnil Kaucký. Ať už půjde o administrativní budovu nebo například skleník, projekt bude zřejmě financován z rozpočtu vybrané instituce. Část prostředků by měla jít i z kapitoly životního prostředí.
„Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky, a také bez urážky, nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu,“ charakterizoval tvůrce Kaucký.
Eko-architekt a aktivista Reynolds se projektování levných domů, které disponují samostatnými energetickými zdroji, věnuje více než třicet let. „Je to jen o znalosti chemie a fyziky,“ uvedl sám Reynolds. Jeho domy, pro něž se používá termín „zemělodi“, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Provozní náklady na chod domu jsou prakticky nulové.
Pro jejich stavbu navíc Reynolds využívá odpadky - plechovky, skleněné i plastové lahve a pneumatiky. „Nechali jsme zpracovat studii, jestli například z pneumatik v domech nějaká toxická látka neuniká. Zjistili jsme, že tyto nepotřebné produkty jsou někdy kvalitnější a bezpečnější než některé často používané stavební materiály,“ vysvětlil Reynolds.
(eis, čtk)