Rozhledny si téměř každý spojí s turistikou a výhledem do kraje, který je určitou odměnou po namáhavé túře. Tyto výškové věže však nejsou jen výsadou mimopražských regionů. Několik známých i méně známých rozhleden a vyhlídkových míst je i na území Prahy, ačkoli jich je po málu.

Není rozhledna jako rozhledna

„Je zajímavé, že přestože se Praha rozkládá na kopcovitém terénu, rozhleden má minimum,“ uvádí architekt Zdeněk Lukeš, který předsedá porotě každoroční studentské architektonické soutěže, jež se letos věnovala tématu rozhleden v metropoli. „Blíže centru je jen rozhledna na Petříně, dále je tu rozhledna v Žižkovské televizní věži a nově rozhledna v areálu trojské zoo,“ vyjmenovává architekt.

Podobný názor sdílí i Pražská informační služba. „Podle našich pramenů jsou v Praze ‚regulérní‘ rozhledny pouze dvě Petřínská a Obora v zoologické zahradě,“ uvádí Andrea Kulišanová z Pražské informační služby. „Ale staveb určených k tomuto účelu je několik desítek a napovídá tomu i přídomek Prahy stověžatá,“ dodává.

Řeč není pouze o věžích, z nichž nejznámější se nacházejí v centru města, ale i o vyhlídkových místech, které Pražané považují za rozhledny, ačkoli k tomuto účelu původně postavené nebyly. Příkladem je „rozhledna“ Cibulka, která se nachází ve stejnojmenném parku v Košířích. Jedná se o 13 metrů vysokou hradní věž uměle vytvořené zříceniny z počátku 19. století. Cibulka nabízí výhled na Motol, Řepy a Strahov.

Nový výškový konkurent?

V prostorách Staroměstské radnice se v současné době koná výstava s názvem Nová pražská rozhledna, která prezentuje návrhy sedmého ročníku ideové studentské architektonické soutěže. Tu každoročně vypisuje developerská společnost ve spolupráci s Prahou. „Letošního sedmého ročníku se zúčastnilo 67 návrhů. Téma rozhledny bylo pro studenty evidentně atraktivní, což se odrazilo i v rekordním počtu přihlášených projektů,“ popisuje architekt Zdeněk Frey, který je sekretářem soutěže.

Studentské návrhy svou úrovní porotu mile překvapily. Neobjevovaly se zde pouze různě architektonicky pojaté výškové věže, ale i vyhlídkové rampy nebo cesty, nebo například rozhledna jako balon či zabudovaná pod zemí. „Nejkurióznějšími byly ovšem balony, které se vznáší nad Vltavou a rozhledna v podobě periskopu,“ vyjmenovává Frey. Vítězným návrhem se stala rozhledna, kterou studenti citlivě „vestavěli“ do zříceniny na Babě.

A co se se studentskými návrhy po výstavě stane? „Budou především sloužit jako soubor nápadů. Některé třeba nějakou městskou část nebo i soukromého investora osloví,“ uvádí Lukeš.

Všechny studentské návrhy jsou k vidění v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice do 13. května.

Zajímavé vyhlídky

- Vyhlídka Cibulka v Košířích je 13 metrů vysoká hradní věž z 18./19. století. Přístupná je bez omezení, avšak na vlastní nebezpečí kvůli jejímu špatnému stavu.

- Osmnácti a půl metrová rozhledna Obora v zoo je nejnovější pražskou rozhlednou. Veřejnosti byla zpřístupněna v roce 2009.

- Vyhlídku v areálu Domu dětí a mládeže Modřanypředstavuje komín obehnaný schodištěm s plošinou na vrcholu. Mylně se však pokládá za oficiální veřejnou rozhlednu.