„Ukázalo se, že možnosti jsou v tuto chvíli dvě – buď absolutně komplexní rekonstrukce anebo novostavba. Náklady na realizaci obou variant by byly přibližně stejné. Výhodou novostavby by byla levnější údržba,“ argumentuje Dolínek.

Se zprávou se seznamuje ministerstvo 

Ředitel Kloknerova ústavu docent Jiří Kolísko jeho slova do velké míry podporuje. „V mostní konstrukci probíhá nezastavitelná síranová koroze. Kolaps mostu sice v tuto chvíli nehrozí. Pokud má být ale zachováno jeho dopravní vytížení jako před dočasnou uzavírkou, bude zapotřebí buď radikální přestavba s fixací základů formou betonové obálky anebo nová stavba,“ potvrzuje Kolísko.

Se zprávou Kloknerova ústavu se v těchto dnech seznamuje také ministerstvo kultury, které i s přihlédnutím k ní rozhodne o udělení nebo neudělení památkové ochrany. Verdikt bude i podle Kolíska pro zvolené řešení zásadní.

Ideální řešení? 

„Pokud by se most stal národní kulturní památkou, nebylo by zřejmě možné ho opravit se zachováním dosavadní dopravní zátěže. Obávám se, že chemii, fyziku, mechaniku neoklamete,“ dodal Kolísko, který ale zdůraznil, že definitivní rozhodnutí o budoucnosti mostu bude na Praze jako jeho majiteli, respektive na politicích.

Na ideálním řešení se nicméně podle Kolíska neshodnou nejen politici a obyvatelé Prahy, ale ani odborná veřejnost. I u ní má své zastánce jak novostavba, tak přestavba. Mezi její stoupence patří místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel z vládnoucí koalice Ondřej Mirovský (Zelení). „Očekávám, že kvůli diametrálně odlišným postojům uvnitř koalice bude pan Dolínek hledat podporu pro demolici mostu a novostavbu u opozice,“ uvedl Mirovský.

Verdikt padne příští týden 

Pražské zastupitelstvo totiž předloni schválilo záměr „opravit Libeňský most ve stávající šíři“. A pro novou stavbu by proto bylo nutné usnesení zastupitelstva revokovat, k čemuž by podle Dolínka mělo dojít v únoru nebo březnu.

TSK, která je správce mostu, má teď za úkol posoudit, jestli by bylo v případě nového mostu možné použít stavební povolení a územní rozhodnutí, vydané pro starší projekt, který počítal s výraznou rekonstrukcí. Ministerstvo kultury má vydat verdikt o památkově ochraně příští týden a podle informací ČTK udělena nebude.