VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude Libeňský most památkou? Pokud ano, oprava se protáhne

Desítky let čeká Libeňský most na svoji rekonstrukci. Zdali se jí dočká v horizontu měsíců či let, není stále jasné. Vedení metropole sice hlásá, že projekt na opravy jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města může být připraven již letos a první stavební práce by se tedy mohly rozjet v příštím roce, ovšem tento optimistický plán má své „ale“.

10.1.2018 3
SDÍLEJ:

Libeňský most je v havarijním stavu.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

„Pokud ministerstvo most prohlásí za památku se silnější ochranou, budou se muset upravit už rozběhlé soutěže k projektu rekonstrukce. To by ve výsledku celou stavbu výrazně zpomalilo,“ upozornil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má pražské mosty v gesci.

Stavba si památkovou ochranu zaslouží 

Vedení Prahy totiž čeká na zprávu expertů Kloknerova ústavu z ČVUT s technickými detaily nejdelšího pražského silničního mostu přes Vltavu. Následně ji předá ministerstvu kultury, které pak během několika dní rozhodne, jestli soumostí mezi Holešovicemi a Libní dostane památkovou ochranu.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše si konstruktivistická stavba památkovou ochranu zaslouží. „Nechtěl bych ale, aby památková ochrana znemožnila rekonstrukci mostu. Všichni víme, že je v dezolátním stavu,“ sdělil Deníku Lukeš s tím, že se obává, aby nepadl návrh na stržení mostu, pokud by stavba pod památkovou ochranou nebyla.

O mostu rozhodnou památkáři 

„Je nutné najít kompromis mezi požadavky památkářů a městem, jako tomu bylo u obnovy Karlova mostu,“ vysvětlil historik architektury. V případě, že se rozhodne o tom, že most je památka, bude se začínat od píky s novým stavebním řízením a příprava stavby potrvá tři až čtyři roky. Na několik dalších let se určitě protáhne i samotná oprava.

V každém případě je cílem města zachovat historickou podobu mostu. „Došlo by k rozebrání a nahrazení nosné části mostu s tím, že by byly zachovány pohledové strany,“ přiblížil Dolínek plánovanou metodu opravy. Metropole počítá s rozpočtem v rozmezí 700 až 800 milionů korun na rekonstrukci samotného mostu. Další investice půjdou například na protipovodňová opatření.

Magistrát slibuje vypsání soutěže 

Dobrou zprávou se ovšem město nemůže pochlubit ani ohledně staveb nových lávek mezi Trojou a Císařským ostrovem. Bude totiž trvat několik let, než se Pražané projdou po plnohodnotné náhradě za zřícenou lávku u zoologické zahrady.

Do konce února slibuje magistrát vypsání architektonické soutěže na podobu dvou nových lávek. Jedna nahradí původní lávku, která se zřítila začátkem prosince, druhá bude nová a vyroste níže po proudu.

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče bude nová lávka podobně subtilní jako ta původní, aby nebyl narušen charakter Trojské kotliny, první lidé se po nich projdou v lepším případě za pět let.

Vyjádření iniciativy Praha Sobě „Náměstek Petr Dolínek je ve svých vyjádřeních dost nejednoznačný a neříká věci narovinu. Pokud jsou informace uváděné Deníkem pravdivé, znamená to, že politici se chtějí vrátit k 14 let starému stavebnímu řízení, to ovšem počítá se zbouráním mostu! Politici měli tři roky na to, aby připravili projekt i nové stavební řízení. Pokud se něco zdrží, tak je to jejich vina a ne vina mostu, že si zaslouží památkovou ochranu!“ říká Adam Scheinherr z iniciativy PRAHA SOBĚ.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a lídr iniciativy PRAHA SOBĚ, dodává: „Požadujeme, aby byly neprodleně vypracovány plány opravy Libeňského mostu, a to tak, jako by byl prohlášen kulturní památkou – což ostatně sám náměstek Dolínek slíbil bezprostředně poté, co došlo ke zřícení Trojské lávky.“

Autor: Jan Prokeš

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Na Vítkově najdete asi 20 krmítek pro ptáky
7

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>