VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude Libeňský most památkou? Pokud ano, oprava se protáhne

Desítky let čeká Libeňský most na svoji rekonstrukci. Zdali se jí dočká v horizontu měsíců či let, není stále jasné. Vedení metropole sice hlásá, že projekt na opravy jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města může být připraven již letos a první stavební práce by se tedy mohly rozjet v příštím roce, ovšem tento optimistický plán má své „ale“.

10.1.2018 3
SDÍLEJ:

Libeňský most je v havarijním stavu.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

„Pokud ministerstvo most prohlásí za památku se silnější ochranou, budou se muset upravit už rozběhlé soutěže k projektu rekonstrukce. To by ve výsledku celou stavbu výrazně zpomalilo,“ upozornil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má pražské mosty v gesci.

Stavba si památkovou ochranu zaslouží 

Vedení Prahy totiž čeká na zprávu expertů Kloknerova ústavu z ČVUT s technickými detaily nejdelšího pražského silničního mostu přes Vltavu. Následně ji předá ministerstvu kultury, které pak během několika dní rozhodne, jestli soumostí mezi Holešovicemi a Libní dostane památkovou ochranu.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše si konstruktivistická stavba památkovou ochranu zaslouží. „Nechtěl bych ale, aby památková ochrana znemožnila rekonstrukci mostu. Všichni víme, že je v dezolátním stavu,“ sdělil Deníku Lukeš s tím, že se obává, aby nepadl návrh na stržení mostu, pokud by stavba pod památkovou ochranou nebyla.

O mostu rozhodnou památkáři 

„Je nutné najít kompromis mezi požadavky památkářů a městem, jako tomu bylo u obnovy Karlova mostu,“ vysvětlil historik architektury. V případě, že se rozhodne o tom, že most je památka, bude se začínat od píky s novým stavebním řízením a příprava stavby potrvá tři až čtyři roky. Na několik dalších let se určitě protáhne i samotná oprava.

V každém případě je cílem města zachovat historickou podobu mostu. „Došlo by k rozebrání a nahrazení nosné části mostu s tím, že by byly zachovány pohledové strany,“ přiblížil Dolínek plánovanou metodu opravy. Metropole počítá s rozpočtem v rozmezí 700 až 800 milionů korun na rekonstrukci samotného mostu. Další investice půjdou například na protipovodňová opatření.

Magistrát slibuje vypsání soutěže 

Dobrou zprávou se ovšem město nemůže pochlubit ani ohledně staveb nových lávek mezi Trojou a Císařským ostrovem. Bude totiž trvat několik let, než se Pražané projdou po plnohodnotné náhradě za zřícenou lávku u zoologické zahrady.

Do konce února slibuje magistrát vypsání architektonické soutěže na podobu dvou nových lávek. Jedna nahradí původní lávku, která se zřítila začátkem prosince, druhá bude nová a vyroste níže po proudu.

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče bude nová lávka podobně subtilní jako ta původní, aby nebyl narušen charakter Trojské kotliny, první lidé se po nich projdou v lepším případě za pět let.

Vyjádření iniciativy Praha Sobě „Náměstek Petr Dolínek je ve svých vyjádřeních dost nejednoznačný a neříká věci narovinu. Pokud jsou informace uváděné Deníkem pravdivé, znamená to, že politici se chtějí vrátit k 14 let starému stavebnímu řízení, to ovšem počítá se zbouráním mostu! Politici měli tři roky na to, aby připravili projekt i nové stavební řízení. Pokud se něco zdrží, tak je to jejich vina a ne vina mostu, že si zaslouží památkovou ochranu!“ říká Adam Scheinherr z iniciativy PRAHA SOBĚ.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a lídr iniciativy PRAHA SOBĚ, dodává: „Požadujeme, aby byly neprodleně vypracovány plány opravy Libeňského mostu, a to tak, jako by byl prohlášen kulturní památkou – což ostatně sám náměstek Dolínek slíbil bezprostředně poté, co došlo ke zřícení Trojské lávky.“

Autor: Jan Prokeš

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová expozice Medonosné rostliny a včely v botanické zahradě.
4

Novou interaktivní expozici v botanické zahradě představí Medový den

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT